Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eski MİT'çi asıl hedefi açıkladı

19.10.2013 14:39
MİT eski yöneticisi Cevat Öneş, son günlerde ABD ve İsrail medyasında Hakan Fidan'ı hedef alan yazıların çoğalmasını yorumladı.

MİT eski yöneticisi Cevat Öneş, asıl hedefin Hakan Fidan değil Başbakan Erdoğan olduğunu söyledi. Psikolojik harekatın İsrail tarafından yürütüldüğüne dikkat çeken Öneş, Türkiye'nin mevcut ve muhtemel Ortadoğu politikasına karşı mesaj vermek isteyen bir yapıyla karşı karşıya olduğunu açıkladı. 

Eski MİT yöneticisi Cevat Öneş, MİTMüsteşarı Hakan Fidan’a yönelik bir haftadırABD basınında yer alan haberlerle ilgili sorularımızı yanıtlarken İsrail’i işaret etti. Öneş Vatan gazetesinin soruları üzerine şunları söyledi:

“Meseleye Türkiye’nin genel anlamda Orta Doğu politikası, özelde Suriye politikasıyla ilgili gelişmelere ki bu arada buna Irak’ı ve Irak Kürdistan bölgesel yönetimiyle Türkiye ilişkilerini katmak lazım, ABD -İran arasında gelişmekte olan ilişkiler sürecinde bakmak lazım. Demek ki Orta Doğu politikaları, Suriye politikaları ve İran ABD ilişkileri çerçevesinde Türkiye’nin mevcut veya muhtemel politikaları üzerinde bazı mesajları vermek isteyen bir yapıyla karşı karşıyayız. Temel aktörlere bu konularla bağlantılı olarak özellikle ABD, Rusya, İran ve Suriye’yi de koyabiliriz. Bazı AB ülkeleri de burada temel aktörler olabilir.”

BAZI RAHATSIZLIKLAR

Verilen mesajlar içinde ben konunun Hakan Fidan olmadığını, Fidan üzerinden sayın Başbakan’a ve hükümetinin bahsettiğim konulardaki politikaları konusunda bazı rahatsızlıklar olduğu izlenimi alıyorum. Özellikle bu merkezler üzerinde bazı rahatsızlar yarattığını ifade edebiliriz. TürkiyeABD ilişkileri stratejiktik. Zaman zaman konjentürel olarak farklılar olabilir ama temel stratjik işbirliği değişmez. Özellikle Suriye meselesinde ve İran - ABD ilişkilerindeki gelişmeler karşısında İsrail’in hassasiyeti dikkate alındığında, dış basındaki psikolojik harekat diyebileceğimiz bu çalışımanın İsrail tarafından yapılmakta olduğunu söylemek mümkün

Bu haber toplam 1394 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri