Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esnafa büyük müjde! İşsizlik maaşı geliyor

30.08.2016 12:58
Maddi sıkıntı çeken esnaf için müjdeli haber geldi. Artık kepenk kapatan esnaflar da işsizlik maaşından faydalanabilecek. İşte maaştan yararlanabilmek için istenen şartlar...

Milyonlarca esnafı heyecanlandıran bir düzenleme geliyor. Yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte işçiye işsiz kaldığında gerekli şartları taşıması halinde maaş ödeniyor. Buna benzer bir fon sistemi kurularak esnafların da faydalanması sağlanacak. Böylelikle işsizlik yüzünden dükkanını kapatan esnafta 1300 liraya kadar varan işsizlik maaşı ödemesi alabilecek.

Posta'nın haberine göre; İşsiz kalan işçiye belli şartlarda, çalışmadığı dönemde geçimine katkı sağlamak için 659-1318 lira arasında değişen tutarlarda 'işsizlik parası' ödeniyor. 10 ay boyunca bu maaş işçiye yetmese de yeni bir iş bulana kadar ihtiyaçlarını karşılamasında yardımcı oluyor.

KEPENK KAPATAN ESNAF DÜŞÜNÜLÜYOR

Son dönemde geliri azalan esnaflar için yeni formüller üretilmeye çalışılıyor. Sıkıntılı dönemden geçen esnafların bazıları kepenk kapatıyor. İşte bu kepenk kapatan esnaflar için Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası (TESK) güvence sağlanmasını istiyor. TESK, Esnaf İşsizlik Fonu' kurulmasını ve böylelikle iş yerini kapatan esnafın da diğer işçiler gibi işsizlik maaşı almasının önünü açmak istiyordu.

BAKANLIK MÜJDEYİ VERDİ

Milyonlarca kişiyi etkileyebilecek bu fon için müjdeli haber geldi.  Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci,"Esnaf iflas edebiliyor. En az bir seneye yakın oluşturulacak fona bağlı esnafın kirasını ödeyecek, eve ekmek götüreceği bir gelirinin olmasını istiyoruz. Tıpkı işçilerimiz gibi. İşçilerimiz nasıl işsizlik sigortasından yararlanıyorsa esnafımız da faydalansın istiyoruz. Bunun da çalışmasını yapıyoruz. Kısa zamanda bunu hayata geçirmek istiyoruz" dedi.

İHTİYAÇLARINI BİR SÜRE KARŞILAYABİLECEKLER

Belirli  bir süre İşsizlik Fonu'na ödeme yapan esnaf, dükkanını kapatmak zorunda kaldığında alacağı geri ödeme ile zorunlu ihtiyaçlarını en azından bir süre karşılayabilecek.

Bu haber toplam 1038 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri