Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esnafa yüzde 10 faizle kredi

21 Şubat 2009 / 15:17
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, bir hafta, 10 gün içinde esnaf ve sanatkarın Halk Bankası aracılığıyla kullandığı kredilerdeki faiz oranını yüzde 10 veya bu oranın da altına ineceğini bildirdi.
Ankara'nın Ayaş ilçesi esnafını ziyaret ederek, sorunlarını dinleyen Çağlayan, Türkiye ekonomisinin de günümüzde diğer ülkelere nazaran daha kuvvetli ve daha dirayetli olduğunu belirterek, ''ABD'de, Almanya'da, Fransa'da, İngiltere'de onlarca banka batmıştır, devletleştirilmiştir. Bizim ülkemizde almış olduğumuz ekonomik tedbirler sonucunda bırakın banka batmasını, hiçbir bankanın burnu dahi kanamamıştır'' dedi.

AK Parti hükümetleri öncesinde esnaf ve sanatkarın Halk Bankası vasıtasıyla toplam 153 milyon TL destek aldığını, bu rakamın bugün 20 kat artarak 3,5 milyar TL'ye ulaştığını kaydeden Çağlayan, yine 6 yıl önce Halk Bankasından en fazla 5 bin TL kredi verilen esnaf ve sanatkarın bugün 50 bin TL kredi alır hale geldiğini ifade etti.
Yılbaşında çıkardıkları Bakanlar Kurulu kararıyla esnaf ve sanatkara Halk Bankası kanalıyla kullandırılan kredide faizin yüzde 12'ye düşürüldüğünü anımsatan Çağlayan, bu rakamı daha da indireceklerini bildirdi. Bakan Çağlayan, ''İnşallah tek haneli faizi de görmüş olacağız. Bu cumhuriyet tarihinin bir ilkidir'' diye konuştu.

Çağlayan, böyle bir ortamda kredi kullanan esnaf ve sanatkar sayısının 800 bine ulaştığına da dikkat çekti. KOSGEB'in geçen yıl sıfır faizle 1,5 milyar TL kredi desteği verdiğini de belirten Bakan Çağlayan, ''Salı ya da Çarşamba günü KOSGEB Kanununda yapılacak bir değişiklikle, bütün esnafımız, taksicimiz, tuhafiyecimiz, kasabımız, bakkalımız cumhuriyet tarihinde ilk defa KOSGEB'ten faizsiz kredi kullanma imkanına sahip olacak'' açıklamasında bulundu.

Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri