Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hissedebilen parmak ucu geliştirildi!

13.08.2012 10:30
Bilim insanları, esnek elektronik malzeme yardımıyla "hissedebilen" parmak ucu geliştirdi. Bu gelime bir çok insana umut ışığı oldu.

Nanotechnology dergisinde yayımlanan makaleye göre, multi fonksiyonel silisyum yarı iletken teknolojisini yumuşak, üç boyutlu deri haline getiren bilim adamları, parmak ucuna geçirilen bu derinin hem alttan hem üstten baskıyı, örneğin parmağın hareketiyle oluşan gerilmeyi dahi algılayabildiğini belirtti. Bugüne kadar geliştirilen yapay hissedebilen derilerin aksine, yeni yapay yüzey esneyebildiği için sadece düz zeminde kullanılmıyor, bir eldiven gibi parmak ucuna da takılabiliyor. Bilim adamları, yapay parmak ucu için, iletken altın şeritleri çok ince silisyum tabakalarının üstüne yerleştirdi.

Daha sonra bu tabakalar esnek polyimide tabakanın içine gömüldü. Şekil verilen yüzey, parmak ucu biçimindeki çok ince silikon folyo üzerine aktarıldı. Yapay elektronik deri, içindeki devrelerde bulunan mikro-elektrodlar yardımıyla basıncı ve gerilmeyi hissedebiliyor. Yapay deriye hareketi veya ısıyı algılayan sensörler de yerleştirilebiliyor. Bilim adamları, geliştirdikleri esnek yapay derinin hem protezlerde hem de özellikle cerrahi robotik cihazlarda kullanılabileceğini düşünüyor.

Bu haber toplam 2336 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri