Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ETÖ'cüler en çok korktuğu gazete

22.05.2012 02:31
Korkusuz ve dürüst gazetecilik yapan Akit'in 28 Şubat döneminde darbecilerin en çok korktuğu gazete olduğu ortaya çıktı.

Akit'in 28 Şubat döneminde darbecilerin en çok korktuğu gazete olduğu ortaya çıktı. İllegal faaliyetlerle Akit'in yayınlarına engel olmaya çalışan milli irade düşmanları, bir taraftan da gazetemizi illegal bir yayınmış gibi gösterip Akit okumayı suç saymış. MGK Genel Sekreterliği ve Başbakanlık Takip Kurulu tarafından bakanlıklara gönderilen belgelerde, hakkında soruşturma yürütülmesi talep edilen kaymakam ve şube müdürleri ‘Akit okumak'la suçlanıyor. Gazetemizin ele geçirdiği yüzlerce soruşturma raporunda ‘arabasında Akit var', ‘Akit gazetesinin dağıtımını yaptı', ‘sürekli Akit okumak' şeklinde suçlamalar yer alıyor.

HAKKINDAKİ SUÇLAMA:
“SÜREKLİ AKİT OKUMAK”

28 Şubat sonrası kurulan ve cuntacılarla tam bir mutabakat içinde çalışan ANASOL-D Hükümeti ile dönemin Genelkurmay'ının, irticai yayınlarla mücadele adı altında Akit'i hedef aldığı ortaya çıktı. Gazetemizin ele geçirdiği raporlarda sırf Akit okuduğu için hakkında soruşturma açılan yüzlerce üst düzey bürokrat olduğu görülüyor. MGK emri ile Başbakanlık Takip Kurulu tarafından yürütülen soruşturmalarda bakanlık çalışanlarının Akit okuyup okumadıklarının mercek altına alındığı belirtiliyor. MGK'dan İçişleri Bakanlığı'na soruşturma açılması talebiyle gönderilen bilgi notunda şu ifadeler yer alıyor: “Suçlama: Gümüşhane Şube Müdürü Hasan Güler Dini Bayramlarda evinin penceresine yeşil bayrak, lojmanın kapısına Arapça yazılı levha asmak. Eşine ve kız çocuklarına kara çarşaf giydirmek. Sürekli Akit okumak. Laikliğe karşı olup hilafet düzeni yanlısı tutum ve davranış göstermek.” Bilgi notu sonrası açılan soruşturmayla Şube Müdürünün irticacı olarak yaftalanıp sürgün edildiği ifade ediliyor.

İFTİRA ASILSIZ AMA YİNE DE SÜRGÜN

Gönderilen bir diğer bilgi notunda ise Amasya Şube Müdürü Nail Aydın'ın Akit okumayana düşmanca tavır takındığı iddia ediliyor. Yapılan araştırmada Aydın ile ilgili bu bilginin asılsız olduğu ortaya çıksa da sırf Akit okuduğu için görev yerinin değiştirilmesi uygun görülüyor.

KAYMAKAMA SORUŞTURMA

MGK'dan Personel Genel Müdürlüğü'ne gönderilen bir başka yazıda ise Bursa Karacabey Kaymakamı Hasan Duruer, Akit ve Zaman gazetelerinin dağıtımını yapmakla, ilçe asayiş toplantısında ordunun siyasete müdahalesini yakışıksız bulduğunu belirtmekle suçlanıyor. Soruşturma takip formunda “Bursa ili Karacabey İlçesi Kaymakamı Hasan Duruer'in Emniyet ve Asayiş toplantısında ‘ordu halkın nezdinde giderek puan kaybediyor, gözden düşüyor, siyasetle gereğinden fazla ilgileniyor, bu olayları fazla abartıyor, aslında hiçbir tehlike yok' şeklinde konuşma yaptığı, ilçede Tarım Müdürlüklerine ait resmi araçlar ile, bazı köylere Zaman ve Akit gibi gazetelerin dağıtımını yaptığı hakkında…” şeklinde ifadeler yer alıyor.

Söz konusu irtica ve Akit olunca saçma sapan ihbarları dahi ciddiye alıp işlem yapan MGK'ya ilişkin 1999 tarihli bir kontrol çizelgesinde yer alan ihbar mektubunda, Pendik tersanesinde irticai bir örgütlenme yürütüldüğü, söz konusu örgütlenmenin başında Çelik İmal Atölyesi'nden Rafet Dural isimli şahsın bulunduğu, adı geçen şahsın büyük ihtimalle Hizbullahçı ve Vahdet grubundan olduğu, Akit gazetesinin satış ve dağıtımını yaptığı belirtiliyor. Konuyu değerlendiren MGK Genel Sekreterliği'nin, söz konusu iddiayı ciddiye alıp ‘konunun tetkiki ve gereği' ifadesiyle Denizcilik Müsteşarlığı'na yazı yazılmasına karar verdiği vurgulanıyor.

HER DÖNEM HEDEFLERİNDE AKİT OLDU

28 Şubat sürecinde darbeye karşı direnen, mazlumların hakkını savunan gazetemiz, darbeciler tarafından susturulmak istenmiş, akla hayale gelmeyen iftiralara maruz kalmıştı. 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ve Genelkurmay Genel Sekreteri Tuğgeneral Erol Özkasnak'ın hazırladıkları “Andıç”ta, bölücü örgüt PKK'nın ikinci adamı Şemdin Sakık'ın ifadelerine Akit'in PKK ile işbirliği yaptığı iftiraları bile eklenmiş ve “Akit, PKK'nın aleyhine yayın yapmama sözü verdi” iddiasında bulunulmuştu. 26 Nisan 1998 tarihinde kartel gazeteleri tarafından manşetlerden yayınlanan bu iddia, o dönemde Yayın Kurulumuz tarafından sert bir dille yalanlanmış ve bunu ispatlamayanların “Şerefsiz” oldukları ilan edilmişti. Akit'i, iğrenç şekilde karalamaya çalışan gazeteler mahkemeye verilmiş, İstanbul 1. ve 4. Asliye Hukuk Mahkemeleri gazetelerin yalan yazdığına hükmetmiş ve Akit'in haklılığı mahkeme kanalıyla da tescillenmişti.

ZULMÜ İFŞA İLE GÖREVLİ AKİT'E BASKIN

Ahmet Taner Kışlalı'nın, Ankara'daki evinin önündeki arabasına bomba konularak öldürülmesi de, Akit'e yönelik “yargısız infaz” kampanyasına bahane oluşturmuştu. Cumhuriyet gazetesinin hedef göstermesi sonucu Akit'e yönelik yıpratma kampanyası başlatılmış, Akit'in, Ahmet Taner Kışlalı'yı hedef gösterdiği iddiasını ortaya atan Cumhuriyet yazarı Hikmet Çetinkaya'nın iftiralarını ciddiye alan DGM'nin emri ile Akit'e polis baskını düzenlenmişti. 28 Ekim 1999 günü polis, gazetemize baskın düzenleyerek didik didik aramış, yüzlerce çevik kuvvet polisi, panzerler ve keskin nişancılar eşliğinde gerçekleştirilen baskında tüm Akit çalışanları aranmış, bazı evraka el konulmuştu. Gazetemizin kapısına yüzlerce çevik kuvvet polisi, panzer ve keskin nişancılar yığılmıştı. Aramalarda tek bir yasa dışı unsura rastlanmamış, polis tarafından tutulan arama tutanağında, “yasa dışı bir unsura rastlanmamıştır” ifadesi kullanılmıştı.

KARAKAYA VE MADEN'E İFTİRA ATILMIŞTI

Çetecilikten yargılanıp 208 yıl hapsi istenen Kasım Gençyılmaz'a iftira ettirilmek suretiyle gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Hasan Karakaya ile Yayın Kurulu üyesi Hasan Hüseyin Maden apar topar gözaltına alınıp Ankara'ya götürülmüştü.

MURAT ALAN / İSTANBUL

 

Bu haber toplam 2440 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri