Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eyüp Sultan Türbesi kapılarını açtı!

23.06.2015 19:57
İBB tarafından yaklaşık 4 yıl süren restorasyonun ardından dün açılan Eyüp Sultan Türbesi’ni sizler için görüntüledik.

ESD - İstanbul'da özellikle ramazan ayında vatandaşların en sık ziyaret ettikleri yerlerin başında gelen Eyüp Sultan Türbesi, yaklaşık 4 yıl süren restorasyonun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı.

Dün açılışta konuşan Erdoğan, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan ramazan nedeniyle Eyüp Sultan'da sadece İstanbulluların olmadığını, ülkenin dört bir yanından insanların geldiğini ifade etti.


Restorasyon esnasında içini gezdiği Türbe için "Çalınan çinilerden tutunuz da tabandaki yapılan tahribatlara, duvardaki sıvalara varıncaya kadar birçok sıkıntı, özellikle türbenin iç mimarisindeki bu yanlışlar hakikaten üzüntü vericiydi. Hassasiyetle ele alınan bu çalışma sadece İstanbullulara değil, inanıyorum ki dünyadaki tüm inananlar ziyarete geldiği zaman Eyüp Sultan Camisi ve türbenin de çok daha farklı bir hale geldiğini görmüş olacak" dedi.

Emlaktasondakika.com yeni halini görüntüledi

Yaklaşık 4 yıldır vatandaşın merakla açılmasını beklediği Eyüp Sultan Türbesi'nin yenilenen halini görüntüledik.

Değişik zamanlardaki tamirlerde çimento harcıyla desen gözetilmeden rastgele döşenen çinilerin dönem ve motif özellikleri dikkate alınarak yeniden döşendiği belirtiliyor.

Eksik çiniler aslına uygun motif ve renklerde yeniden üretilmiş olup, yalnızca uzmanlar tarafından anlaşılabilecek nitelikte olan yeni çinilerin, orijinal olanlarıyla rahat şekilde ayrılması için üzerine ve arkasına tarih atıldı.

Vatandaş yeni halinden memnun!

Emlaktasondakika.com mikrofonuna konuşan vatandaşlar, Eyüp Sultan Türbesi'nin yeni halinden memnun olduklarını, buraya gelmenin çok farklı duyguları barındırdıklarını ifade ettiler.

Türbenin yeni halini  Türkiye'nin dört bir yanından görmeye gelen vatandaş, bu mübarek ayda açılışın gerçekleşmesinden oldukça memnun.

Ayşe Özlem Kuruca/Emlaktasondakika

Bu haber toplam 3372 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri