Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ezher Alimlerin'in Gazze fetvası

04 Şubat 2009 / 17:43
Mısır’dan Filistin halkına destek olmasını isteyen Ezher Alimleri: “Kapıları Kapatmak, Tünelleri Yıkmak ve Silah Geçişini Engellemek Haramdır”
Ezher alimleri, Rafah kapısını kapatmanın ve silah geçişini engellemenin haram olduğunu duyurdu.

Filistin Enformasyon Merkezi

500 Ezher alimi, dün yayınladıkları ortak açıklamada, Rafah sınır kapısını kapatmanın, tünellerin yıkmanın ve mücahitlere silah ulaşmasını engellenmenin haram olduğunu ifade ettiler.

Ezher âlimleri yayınladıkları açıklamada şöyle dediler: “Filistin halkının dünya ile tek bağlantısı durumundaki sınır kapılarının özellikle de Rafah’ın kapatılması haramdır. Âlimler buranın kapatılmasının büyük günahlardan olduğu görüşünde. Âlimler aynı şeklide mücahitlerin eline silah ulaşmasını engellemenin ve mücahitlerin temel ihtiyaçlarını sağladıkları tünelleri yıkmanın da kesinlikle haram olduğunu görüşünde. Hz. Peygamber (s.a.s) ‘Kim (bir mümine) zarar verirse, Allah da ona zarar versin.’ başka bir hadiste de ‘Kim bir mümine zarar verirse veya ona karşı bir komplo kurarsa melundur.’ buyuruyor. Bu tüneller Müslümanlara yardım ulaştırılan kanallarıdır. Kim olursa olsun ve konumu ne olursa olsun bir müslümanın bu tünellere zarar vermesi veya bu tünelleri ihbar etmesi caiz değildir. Halıka isyanda mahluka itaat olmaz. Mazlumun hakkını almayan bir ümmette hayır kalmamış demektir. Ya bu mazlum, ümmeti savunan mücahit ise o zaman ne diyeceğiz?”

Âlimler, Mısır hükümetinin kendi topraklarında yabancıların tünelleri kontrol etmelerini kabul etmemesini ve Gazze’ye silah geçişini engellemek için gelen Avrupa gemilerini de uyarmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ettiler.

Ezher âlimleri, Mısır hükümetinden Rafah sınır kapısını açmasını, Gazze halkının boğazını sıkacak herhangi bir girişime katılmamasını, silahları engelleyecek güçlerin arasına girmemesini, Filistin halkının yaptığı cihadı desteklemesini, kardeşlik namına ve Mısır’ın doğu sınırını korumak için Filistin halkına destek çıkmasını talep ettiler.Bu haber toplam 972 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri