Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Facebook'taki 'sahte' hayatlar, bunalıma sürüklüyor

06.03.2012 12:26
İsveç'te yapılan bir araştırma, facebook kullanıcılarının dörtte birinin, başkalarının paylaştığı mutlu resimlere bakarak bunalıma girdiğini ortaya koydu.

Göteborg Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden bir grubun bin kişi üzerinde yaptığı ankete göre, başkalarının hayatlarını facebook üzerinden takip eden internet kullanıcıları, bunları kendi hayatlarıyla kıyasladıktan sonra bunalıma giriyor.

Araştırmayı yapan gruptan Leif Dent, bu durumu sahte bir hayata benzeterek, "Facebook'ta insanlar, hayatlarının en güzel anlarını ve en güzel resimlerini paylaşır. Bu paylaşımlar diğer insanların yanılmasına sebep olur. Çünkü paylaşımı yapan insanın gerçek hayatını veya mutsuz anları facebook'ta göremezsin. Başkalarının sanal hayatını kıskanmak, sosyal paylaşım siteleriyle beraber insanları etkileyen problemler arasına girdi." ifadelerini kullandı.

İsveç nüfusunun yaklaşık yarısının facebook hesabı bulunduğunu yazan Dagens Nyheter gazetesinin haberine göre, söz konusu araştırma ayrıca, kadınların erkeklere oranla facebook'a çok dah fazla bağımlı hale geldiğini gösteriyor.  

Kaynak:
Bu haber toplam 5758 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri