Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Facianın nedeni trafo değilmiş! İşte gerçek nedeni

16.05.2014 11:37
Manisa Soma'daki maden faciasında çıkan yangının nedeni, meğer trafo patlaması değilmiş.

"Trafoyla alakası yok" diyen SomaKömür İşletmeleri’nin Genel Müdürü Ramazan Doğru, "Tespit edilmesi mümkün olmayan kömür içinde bir kızışma meydana geldi." diye açıklama yaptı.

Facia sonrası ocağın sahibi Soma Holding'in yetkilileri, kazadan 4 gün sonra kameralar karşısına geçti ve eleştirilere yanıt verdi. 

Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru basın toplantısında olayla ilgili şunları söyledi:

"Biz bu kazanın nedenleriyle tartışıyoruz. Gerçek nedenini bilirkişiler açıklayacak. Bizim görüşümüz şudur:

Bu kaza 140 kotunda 4. bant diye tabir ettiğimiz ana yolumuzda meydana geldi. Tespit edilmesi mümkün olmayan kömür içinde bir kızışma meydana geldi. Ocağın genel hava girişi olduğu için burada meydane gelen kızışmanın ani bir şekilde göçmesi durumuyla havanın da hızıyla yangın hızla yayıldı. Trafoyla ilgimiz yok.

KÖMÜR ISINMASI NASIL OLUYOR?

Bize ilk gelen bilgi ocakta trafo patladı. Göz gözü görmüyor duman var dedi. Yanlış bilgi buradan kaynaklanıyor. Trafo yangının başladığı yerden çok uzak. Yangının olduğu yer çıkışa 2200 metre uzakta. Trafo ise çıkışa 1800 metre uzağında. Aynı yerde değil.

Kömür madenciliğinde sürekli yangınlarla boğuşuyoruz. Gün içinde yangınlar çıkabiliyor. Karmonmonoksit değerleri yükselince yangın var diyoruz. Biz o üretim bölgesini hemen kapatıyoruz. 3 kez tam mekanize teçhizatları toprağa gömdük.

Yangın çıkınca çıkan yere suyla beraber kül basıyoruz. Daha önceki yangının sönmeme ihtimali yok.

Bu haber toplam 1178 defa okunmuştur
Yangın
Arif DRAMALI
Balıkesirde mucit Faruk DURUKAN var. Zaman zaman gazetelerde haberleri görüyoruz. Yıllar önce izmit körfezinde yakıt tanklarındaki yangın ile gündeme geldi. Unutuldu. Taş Suyu ile madenlerde sisleme yöntemi ile yangını anında söndürmek mümkün. Kendisi çelikten dayanıklı betonda üretti. Lutfedip kendisi ile Bakanlarımız irtibata geçerse pek çok problem çözülür. Bir Lutfetseler.
16 Mayıs 2014 Cuma 16:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri