Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fadime Şahin'in talebi reddedildi

23.04.2013 01:39
28 Şubat denince akıllara gelen ilk isimlerden biri olan dönemin kullanılan kadını Fadime Şahin ismini değiştirdi. Şahin'in artık yeni adı Tuğba Ahsen Y.

Tuğba Ahsen Y.'nin (Fadime Şahin), yönetmen Gani Rüzgar Şavata'nın 28 Şubat sürecini anlatan Qüfür isimli filmi için gösterim durdurma talebi mahkeme tarafından reddedildi.

28 Şubat sürecinin aktörlerinden olan ve Fadime Şahin ismini değiştiren Tuğba Ahsen Y.'nin İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurusuyla Malatyalı yönetmen Gani Rüzgar Şavata'nın Qüfür filminin gösteriminin durdurulması talebiyle dava açıldı. Tuğba Ahsen Y.'nin avukatı, başvurusunda, filmin müvekkilinin görüntüsü kullanılmak suretiyle izinsiz çekildiği öne sürülerek, gösterime sokulmasının tedbiren önlenmesini talep etti. Talebi değerlendiren mahkeme, ‘filmin içeriği ile ilgili somut bir veri olmadığı, henüz gösterime girmemiş, içeriği ile ilgili hukuksal denetime elverişli bilgi sunulmamış bir sinema filminin bu yönlü bir talep yani tedbir yoluyla gösteriminin durdurulması Uluslararası Sözleşme ve Anayasa ile güvence altına alınmış, düşünce ve ifade özgürlüğü bilim ve sanat hürriyetine yargı yoluyla müdahale (sansür) anlamına gelebileceği gibi talepte bulunanın maddi olgularda kişilik haklarına dönük açık ve somut bir saldırı da bulunmadığından tedbiren filmin gösterime girmesinin durdurulması isteminin reddine' karar verdi.

Ayrıca Fadime Şahin'in tüm araştırmalara rağmen tebligata yarar açık adresine ulaşamadığından tebligat yapılamadığı belirtildi. Gösterim durdurma talebiyle açılan dava ile mahkeme tutanaklarında Fadime Şahin'in ismini Tuğba Ahsen Y. olarak değiştirdiği gün yüzüne çıkmış oldu.

Malatyalı yönetmen Gani Şavata, film için 600 bin liralık bütçe kullandıklarını belirtti. Filmin 28 Şubat süreciyle ilgili çekilen ilk sinema yapımı olma özelliği taşıdığını anlatan Şavata, süreçte etkin olan karanlık ellerin gösterime engel olmak istediklerini vurguladı. 

CHA
Bu haber toplam 5814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri