Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fadlallah: Hizbullah Suriye'den Çekilmeli

27.05.2013 16:56
Lübnanlı Şii alim Fadlallah, Kusayr'daki Hizbullah birliklerinin çekilmesi gerektiğini söyledi...

Lübnan'ın önde gelen Şii alimlerinden Ayetullah Seyyid Ali Fadlallah, Esad yönetimine destek için Suriye'nin Humus iline bağlı Kusayr kasabasındaki Hizbullah birliklerinin, "Suriye'den çekilmesi gerektiğini" belirtti.

Fadlallah, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki İmameyn Haseneyn Camisi'nde yaptığı konuşmada, Lübnanlı siyasi oluşumların, Suriye krizine askeri olarak karışmasının Lübnan'ın iç huzurunu etkilediğine dikkati çekerek, ülkenin kuzeyindeki çatışmaların Lübnan'ın geleceğini tehdit ettiğini dile getirdi. Suriye'den Lübnan'ın kuzeyine sıçrayan çatışmalar hakkında, "toplumun tüm kesimlerini, fitneye sebep olacak grupçu hesapları bir an önce terk etmeye" çağıran Fadlallah, "Hizbullah birliklerinin Suriye'den çekilmesi gerekiyor." dedi.

Batılı devletlerin Suriye krizine yaklaşımını da eleştiren Fadlallah, şunları söyledi:

"Suriye kanamaya devam ediyor. Bu krizin çözümü için hareket etmeyenlerin birçoğu engel olmaktan başka bir şey de yapmıyor. Halkın hayal ettiği özgürlük, şerefli hayat gibi kavramların büyük devletler nezdinde hiçbir önemi yok. Onlar, ancak kendi çıkarları doğrultusunda hareket eder."

Lübnan Yüksek Şii Konseyi Üyeleri Seyyid Hasan el-Emin ve Seyyid Hani Fahs da 10 Ağustos'ta Suriye'deki halk hareketini desteklediklerini belirten bir bildiri yayınlamışlardı.

SEYYİD ALİ FADLALLAH KİMDİR?

2010 yılında ölen ve Hizbullah hareketinin manevi lideri olarak nitelendirilen Muhammed Hüseyin Fadlallah'ın oğlu olan Ayetullah Seyyid Ali Fadlallah, 1966'da kurulan Fadlallah ekolünün temsilcisi konumunda bulunuyor.

Fadlallah'ın, Lübnan siyasetinde etkili olan, çeşitli kentlerde 10 okulu, 8 İslam Kültür Merkezi ve 6 yetimhanesi bulunuyor.

Muhammed Hasan el-Emin, Hani Fahs, Şeyh Subhi Tufeyli ve Muhammed Hüseyin Fadllallah, Lübnan'da "İran'dan bağımsız Şii Taklid Mercileri" olarak tanınıyor.

 
 
Bu haber toplam 3828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri