Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fahri Korutürk'ün arşivinden PKK'nın kuruluş şeması

19.01.2013 13:14
TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu tarafından 12 Eylül Askeri darbesine ilişkin yargılamayı yapan mahkemeye gönderilen belgelerde çarpıcı detaylar yer aldı.
Mahkemeye gönderilen belgeler arasında Fahri Korutürk Arşivinde bulunan, PKK yapılanmasına ilişkin dikkat çekici belgeler yer aldı. Korutürk arşivindeki "APOCULAR" isimli bir şemada PKK’nın ilk yöneticileri ve görevleri ve sorumlu olduğu bölgeler bulunuyor. Arşivde Abdullah Öcalan ile ilgili bir rapor da yer aldı. Söz konusu raporda Öcalan doğup büyüdüğü yer, eğitimi durumu anlatıldıktan sonra şöyle deniliyor: "Apocular adı bu gurubu oluşturan kişinin adından gelmektedir. 1974 yılında kurulan AYÖD yönetim kurulunda yer alan Öcalan dernek içerisinde doğul gençleri kendi çevresinde toplamak istemesinden dolayı dernek yönetimiyle ihtilafa düşmüş bilahare dernekten uzaklaşmıştır. Abdullah Öcalan AYÖD’den ayrıldıktan sonra doğu ve güneydoğu illerini gezerek kendisine taraftar toplamış ve örgütün ilk çekirdeğini oluşturarak bölge sorunlarını tespit etmiştir."
 
Radikal'in haberine göre; belgeler arasında darbe öncesinde yapılan "Sıkıyönetim Koordinasyon Toplantılarının Teyp Band Metinleri" de var. 16 Nisan 1980 tarihinde yapılan Sıkıyönetim Koordinasyon Toplantısına Süleyman Demirel Başbakan sıfatıyla katılıyor. Toplantıda Demirel, o dönemde APO’cular olarak faaliyet gösteren PKK üyelerinin büyük bir bölümünün tutuklanmış olmasına rağmen hala etkili olduğunu anlatarak şunları kaydediyor: "Bölücü örgütlerin içerisinde en tesirlisi Apo’dur. Yüzde 40 ile yüzde 45 civarında mensuplarının tutuklanmış olmasına rağmen Apo hala seyrini, tesirliliğini sürdürüyor. Sıkıyönetim tedbirlerimizin tedbirleri var ama Siverek yangını söndürülebilmiş değildir." 
 

 


H

Bu haber toplam 6390 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri