Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Farjad: Suskun halkımın sesiyim

18.01.2011 23:28
'Kemanı ağlatan sanatçı' olarak bilinen İranlı keman virtüözü Farid Farjad, müziklerindeki hüznün kaynağını; "Kemanımı, konuşamayan suskun halkım için konuşturuyorum." sözleriyle açıkladı.

BATILI MÜZİSYENLER ARTIK RENKLERİNİ DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA
Geçtiğimiz sene Türkiye’ye geldiğinde, “İran’da konser vermeyi çok isterim.” sözleriyle özlemini dile getiren Farjad, o günden bugüne herhangi bir teklifin kendisine ulaşmadığını açıkladı. İran’daki 1979 devrimi sonrası ülkesini terk etmek zorunda kalan Farjad, “Devrimden önce İran’da herhangi bir sorunumuz yoktu. Biz devletten maaş alıyorduk ve radyoda program yapıyorduk. Ancak devrimden sonra, müzik, heykel, resim hepsi haram olarak gösterildi ve orada bu tip şeyler yapmak imkansız.” diye konuştu.

Batı ve Doğu dünyasındaki müziğin durumunu da değerlendiren Farjad, müzik teknolojisinin Batı dünyasında oldukça geliştiğini ancak ruh açısından Doğu’nun kendine has durumunun çok daha ileri olduğunu ifade etti. “Batıda müzikte ilerde olan kişiler artık konularını renklerini değiştirmek zorundalar.” diyen Farjad, nedenini ise şu sözlerle anlattı: “Çünkü doğu dünyasının gücüne teslim oluyorlar ister istemez. Batı dünyası Doğu dünyasındaki müzik çeşitliliğine imrenerek bakıyor. Sadece müzik de değil şiir dünyasına da öyle bakıyorlar. Baktığımız zaman yapılan eserlere Batı müzisyenleri Doğu’dan enstrümanlar katıyorlar çalışmalarına.”

Bütün dünyada “Kemanı konuşturan adam” olarak bilinen 1938 Tahran doğumlu Farid Farjad, Tahran Müzik Konservatuarı’nda 1966 yılında klasik müzik üzerine akademik eğitim aldı. Doğu’nun müziği ile Batı’nın müziğini büyük bir ustalıkla sentezleyen sanatçı, An Roozha I, An Roozha II, An Roozha III, An Roozha IV, An Roozha V adlı 5 albümün yanı sıra Golha Orkestrası adı altında bir de karışık eserler yayımladı.
 

Bu haber toplam 2092 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri