Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarıgül'le fotoğraf CHP'yi karıştırdı

08.12.2011 12:30
Mustafa Sarıgül’ün, Alman SosyalDemokrat Parti’nin (SPD) Berlin’deki kurultayına katılması CHP’de yeni bir tartışmaya yol açtı.

Parti üyesi olmayan Sarıgül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ve PartiMeclisi üyesi Ercan Karakaş ile aynı karede yer almıştı. Eski Genel Başkan Deniz Baykal döneminde üç kez ihraç edilerek parti tarihine geçen Sarıgül’ün CHP’lilerle fotoğrafına, bazı genel başkan yardımcılarının tepki gösterdiği öğrenildi. CHP ve Sarıgül’ün bir arada verdiği görüntü, 5 Aralık’ta kamuoyuna yansıdı. Kulislerde, Sarıgül’ü Loğoğlu’nun Berlin’e davet ettiği konuşulmaya başlandı. Genel Merkez’den aynı gün yazılı açıklama geldi. Açıklamada, CHP’yi, Genel Başkan Yardımcıları Loğoğlu ve Yakup Akkaya ile PM üyesi Karakaş’ın temsil ettiği vurgulandı. Ancak Loğoğlu’nun, Sarıgül’ün, Türkiye Değişim Hareketi’nde (TDH) aktif olarak yer alması nedeniyle parti kulislerindeki iddialar hız kesmedi.

İSTANBUL’A EN YAKIN ADAY

Kurultaydaki CHPSarıgül temasından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun haberinin olduğu da vurgulanıyor. Kılıçdaroğlu’nun, potansiyel genel başkan adayı olmasına rağmen Sarıgül’ün partiye dönüşüne sıcak baktığı belirtilirken, CHP’nin yerel seçimlerdeki en büyük kozunun Sarıgül olacağı ileri sürülüyor.

Dönüş için af gerekiyor

Sarıgül’ün, partiden ihraç edildiği için CHP’ye geri dönüşü, tüzük gereği PM kararı ile oluyor. Sarıgül’ün kişisel başvurusu ya da doğrudan MYK önerisi ile PM, ihraç dosyasını affederek karar alıyor. Ancak üç ihraç kararı nedeniyle Sarıgül’ün af oylamasının bir kez mi, ihraç sayısı kadar mı gerçekleştirileceği merak konusu oldu. Bu durumda MYK’nın önerisinin esas alınacağı, son tarihli ihraç kararının oylanabileceği belirtiliyor.
 

Bu haber toplam 1964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri