Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çarşaflı anne oğlunun yemin törenine alınmadı

03.09.2012 14:59
Asker oğlunun yemin törenine giden anne Fatma Kılıç, çarşaflı olduğu gerekçesiyle törene alınmadı.

Türkiye yine bir başörtüsü zulmü ile karşı karşıya. PKK terör örgütü ile yapılan mücadelede millet şehitlerine ağlarken, Mehmetçik anaları ise sadece ve sadece başörtüsü ve kıyafetleri yüzünden yemin töreni alanlarına alınmıyor. Ankara'da oğlunun yemin törenine gelen aile, çarşaflı oldukları gerekçesiyle yemin töreni alanına alınmadı.

"OĞLUMU BABASIZ BÜYÜTTÜM"

İçeri alınmadıkları için son derece üzgün olduğunu belirten Mehmetçik annesi Nebiye Yıldız, yaşananlara adeta isyan etti. Yıldız, "Oğlumun yemin törenine katılmak için, o kadar yol geldik. Ancak içeri alınmadım. Ben oğlumu babasız büyüttüm. Yemin törenine katılmak hakkım değil mi? Siz gelmeden çok şey söyleyeceğimi düşünüyordum. Ancak üzüntümden daha fazla konuşamayacağım" dedi.

Öte yandan Mehmetçik'in ablası Fatma Kılıç ise, "Oradaki yüzbaşıya sorduk orduyu mu bağlıyor yoksa buraya özgü bir durum mu? 'Genelge kalktı, ancak buraya özgü bir şey' dedi" şeklinde konuştu.

"ŞEHİT OLDUĞU ZAMAN MI KARDEŞİMİ GÖRECEĞİM?"

Abla Fatma Kılıç konuşmasına şöyle devam etti: "Biz şehit olduğu zaman mı kardeşimizi göreceğiz? Benim de 4 evladım var, bende mi giremeyeceğim? Bir asker şehit olduğunda kaç metre bayrağı binamdan aşağı indiriyorum. Onlardan çok biz ağlıyoruz, onlar sadece başınız sağ olsun diyorlar. Biz de girmek istiyoruz" diyerek tepki gösterdi.

Askerin abisi Ahmet Yıldız da uygulamaya tepki göstererek, ''Annemizi ve kardeşlerimizi çarşaflı diye içeri almadılar. Bu uygulamaya son verilmesi lazım. Biz de bu ülkenin insanıyız. Şehit veriyoruz. Şehit ailelerinin çoğu kapalı, türbanlı Anadolu kadınları. Buna bir çare bulsun hükümet" dedi. (Milli Gazete)

Bu haber toplam 5182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri