Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fazıl Say'a 10 ay hapis cezası

15.04.2013 11:08
İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın, 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı' iddiasıyla yargılandığı davada, 10 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın,  ''halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı'' iddiasıyla yargılandığı davada, 10 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.  Mahkeme, Say'ın hükmünün açıklanmasını geri bıraktı. 

Fazıl Say, dava açılmasına neden olan rubai türündeki şiirin 11 ve 12. yüzyıllarda yaşayan İranlı bilimci ve şair Ömer Hayyam'dan alıntı olduğunu savunuyor. 
 
Fazıl Say twitter hesabından Ömer Hayyam’a ait olduğu iddia edilen ''Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cennet-i ala meyhane midir / Her mümine 2 huri vereceğim diyorsun cennet-i ala kerhane midir” dizelerini paylaşmış, ardından “ Bilmem fark ettiniz mi nerede yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban varsa hepsi Allahçı" demişti. Say’ın bu mesajlarıyla dini değerleri aşağıladığı öne sürülerek hakkında şikayet dilekçesi verilmişti. 
 
Say'ın avukatı Meltem Akyol ise bu mesajı sadece Say'ın takipçilerinin görebildiğini dile getirerek, bunların "sohbet" niteliğinde olduğunu savundu.
 
Bu haber toplam 2216 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri