Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fehman Hüseyin'in sağ kolu öldürüldü

06.04.2012 09:01
Cudi operasyonunda terörist Fehman Hüseyin'in 'sağ kolu' öldürüldü.

Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan, Bahoz Erdal kod adlı terörist Fehman Hüseyin'in canını yakan gelişmeyi yazdı.

İŞTE YAZININ İLGİLİ BÖLÜMÜ

Bahoz'un 'kollarını' kestiler!

Mart ayının son günlerinde Cudi'de düzenlenen operasyonda 7 Özel Harekâtçı şehit olmuştu.

Özel Harekât'ın yetişme tarzı, operasyon kabiliyeti düşünüldüğünde aynı anda 7 şehit verilmesi sıradan bir durum değil.

Zaten bölgeden aldığım bilgiler de o günlere ait gri alanların olduğunu teyit ediyor. Özellikle de operasyon gecesi ve bir gün sonrası yaşanan bir dizi tuhaflık var.

Fakat şunu da unutmamak gerekiyor.

Cudi'de operasyon yapılan yere 16 yıldır hiç girilmemiş. Düşünebiliyor musunuz, Türkiye sınırları içerisinde bir bölgeye sizin askeriniz, polisiniz 16 yıldır ayak basmamış.

Yani bu operasyondan şehit vermeden çıkmak çok zor bir ihtimaldi ama 7 şehidin verilmesi, bir o kadar da yaralının olması üzerinde durulması gereken bir konu. Edindiğim bilgiye göre de bu konuda detaylı bir inceleme var. Ancak bu olumsuz örnek bölgedeki uyumu da gözden kaçırmamalı.

Daha önce devletin istihbarat kurumlarından gönderilen nokta tespitlere bile duyarsız kalanlar oldu.

Yardımcısı öldürülünce Bahoz ortaya çıktı

Çünkü o operasyonda Bahoz Erdal'ın sağ kolu sayılan Sadık kod adlı PKK'lı öldürüldü. Yine Bahoz'un kurmay heyetinden ve aynı zamanda Sadık'ın da yardımcısı olan Refik de ölü ele geçti.

8 PKK'lının öldürüldüğü, birinin de canlı yakalandığı Cudi Operasyonu'nda ölenlerden Torhildan, Sason ve Fırat'ta PKK'nın özel kuvvetleri sayılan Öz Savunma Birlikleri'nden.

Bölge komutanı olan Sadık ve Cudi sorumlusu Refik ise Bahoz gibi Suriyeli ve 1990'lı yılların ilk yıllarından bu yana bölgedeler. Mayınlama, eylem talimatları, eylemlerin koordinasyonları Sadık tarafından yapılıyordu.

Yani son Cudi Operasyonu Bahoz'un ve örgütün fena halde canını yaktı. Güvenlik bürokrasisi riskin farkında fakat 'sağ kolunu aldığımız Bahoz'un kendini de alacağız' diyorlar.

Bölgenin ve başkentin nabzını tuttuğumuzda şöyle bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Kimsenin Kürt sorununu silahla çözmek gibi bir derdi yok. Ama Kürt sorununun çözümü için PKK'nın silahlı kanadının bertaraf edilmesi gerekiyor.

Bazılarının 'güvenlikçi yaklaşım' dediği konsept ise 'sorunu çözmek değil, çözüm için zemini hazırlamak amacıyla' oluşturuldu.

O yüzden bu konseptin parçası olarak PKK'nın lider kadrosunun işi bitirilmeden operasyonlar durmayacak. Aralık ayının son günlerinde bu konuda 'devlet kararı' alındığını da hatırlatalım.

Bu haber toplam 2536 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri