Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fenerbahçe Kulübü’nden TGC’ye tepki

07.03.2012 00:27
Fenerbahçe Kulübü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne (TGC), Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’nde, Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım’ın gözaltındayken çekilen fotoğraflarının yer aldığı habere ödül verilmesi nedeniyle tepki gösterdi.

Sarı-lacivertli kulüpten "Kepazelik ödülü" başlığıyla yapılan açıklamada, "Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin açıkladığı ’Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri" hukuksuzluğun, temel hak ve özgürlüklerin ihlalinin ülkemiz için ne denli sıradanlaştığının göstergesi olmuştur" denildi.

İleri demokrasilerde, hukuka saygının temel hak ve özgürlüklerin korunmasının en büyük teminatının basın olduğu kaydedilen açıklamada, "Yaşadığımız bu örnek tuzun koktuğunu acı bir gerçek olarak bizlere göstermektedir. Tuz kokmuştur, dahası kokan tuz ödüllendirilmiştir. Bu fotoğraf ve haberi ödüle layık görenler, bu kareye kendi suretlerini yerleştirdiklerinde, yani empati yaptıklarında içlerinin nasıl acıyacağını anlayacaklardır. Üstelik bu fotoğraf ve haber, 25 milyondan fazla taraftarı olan bir spor kulübünün başkanına aittir. Yani bu fotoğrafın ve haberin yaktığı yürek sayısı milyonlarcadır" ifadelerine yer verildi.

-"Normalleşme sürecine vurulmuş ağır bir darbedir"- "3 Temmuz 2011 sonrası yaşanan olumsuzlukların normalleştirilmesi için ülkemizin en yetkili mercileri bu denli çaba harcarken, bu ödül normalleşme sürecine vurulmuş ağır bir darbedir" denilen açıklama, şöyle devam etti: "Üstelik söz konusu sürece ilişkin yargılama da başlamıştır. Yargılama aşamasında yapılan bu ödüllendirme masumiyet karinesinden yararlanan ve henüz hakkında nihai karar verilmemiş bulunan başkanımız Sayın Aziz Yıldırım’ın yargılamasını da etkileyecek niteliktedir. Adil yargılamayı etkilemek, ceza kanunumuz bakımından suçtur. Bu suçu işleyenlerin ise saiki bellidir. Şöyle ki; TGC’nin ödüllendirdiği bu fotoğraf ve haber, başkanımız Sayın Aziz Yıldırım’ın temel hak ve özgürlüklerine saldırıdır. TGC’nin ödülü; esasen kanunun suç saydığı bir fiilin övülmesi mahiyetindedir. Zira bu fotoğraf emniyet kayıtlarından çalınarak yayınlanmış olup bunu yapanlar aleyhine ceza yargılaması halen devam etmektedir. TGC’nin ödülü başkanımız Sayın Aziz Yıldırım’ın özel hayatının gizliliğinin ihlalinin de açıkça ödüllendirilmesidir. TGC’nin ödülü, nihayetinde başkanımıza ve onun nezdinde Fenerbahçe Spor Kulübü’ne ve büyük Fenerbahçe camiasına hakarettir." -"Ödül iptal edilmeli, özür dilenmeli"- Açıklamada, bu ödülün iptal edilmesi ve özür dilenmesi gerektiği ifade edilerek, şöyle denildi: "Kendi yazdığı kuralları ortada iken bu fotoğraftan ve haberden ödül çıkarmak, ödüle layık bir davranıştır. Bugün halen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne üye olan ve bu cemiyetin kurallarına inanan gerçek gazetecilerin bu rezilliğe bir son vermek adına ivedilikle adım atması gerekmektedir. Bu fotoğrafa ve habere verilen ödül iptal edilmeli ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Sayın Aziz Yıldırım ve onun şahsında 105 yıllık bir geçmişe sahip Fenerbahçe camiasından özür dilenmelidir." 

Bu haber toplam 1400 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri