Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ferdi Özbeğen vefat etti

29.01.2013 03:07
Ünlü sanatçı Ferdi Özbeğen tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Türk müziğinin güçlü seslerinden Ferdi Özbeğen, tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayata veda etti.

FERDİ ÖZBEĞEN KİMDİR?

1941 doğumlu olan Ferdi Özbeğen İzmir Özel Türk Koleji'nden mezun oldu. Çocukluk hayali olan hariciyeye girebilmek için İstanbul'a gelen Özbeğen İktisat Fakültesi'ni kazandı. 1963 yılında babasını kaybeden Özbeğen, eğitimine ara vermek zorunda kaldı.

1965 yılında Hürriyet gazetesi'nin düzenlediği "Altın Mikrofon" yarışmasına katılan Ferdi Özbeğen müzik dünyasına ilk adımı attı.

Gazinolar ve otellerde sahne almaya başlayan sanatçı 1977 yılında ilk albümünü çıkardı.

 

Özbeğen, "Sohbet" adlı plağıyla Altın Plak ödülünü, "Mutluluklar" ile de Platin Plak ve Altın Piyano ödüllerini aldı.

2001 yılında rahatsızlanan ve 'kanser' teşhisi konan Ferdi Özbeğen müziğe bir süre ara verdi.

Müzik kariyerine 28 albüm sığdıran başarılı sanatçı 2006 yılında eski eserlerinden seçilmiş 18 şarkıdan oluşan "Cansuyum" adını verdiği albümü çıkardı.

Aynı yıl içerisinde 400 eser arasından seçtiği 25 şarkıdan oluşan bir de "Ferdi Özbeğen Best Of" albümünü de sevenlerinin beğenisine sundu.

ÜMİT BESEN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Sanatçı Ferdi Özbeğen'in solunum yetmezliği sebebiyle vefat etmesi üzerine Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen sanatçılar Ümit Besen ve Selami Şahin, "Böyle birisini kaybettiğimiz için çok üzgünüz" dediler.

Hastane çıkışında açıklamalarda bulunan Selami Şahin, Özbeğen'le 45 yıllık bir dostluğunun olduğunu belirterek, "Üzülmemek elde değil. Kalbi, ruhu çok güzel bir insandı. Nedense 2012 ve 2013 yılında birçok sanatçı arkadaşımızı kaybettik. Allah kimseye dert keder vermesin, onun yerini kimse dolduramaz. Yüreğim sızlıyor" diye konuştu. Sanatçı Ferdi Özbeğen'i bugün ziyaret ettiğini ifade eden Şahin, "İnşallah iyi olur demiştim. Ama kader bu zaten, her canlı ölümü tadacaktır" ifadelerini kullandı.

Ferdi Özbeğen'inin ölüm haberinin duyulması üzerine Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Ümit Besen de geldi. Güçlükle konuşan Ümit Besen, gözyaşlarını tutamadı. Besen, "Başımız sağolsun gerçekten de çok üzgünüm. O benim mazimdi, mazimi kaybettim diyebilirim. Seksenli yıllarda tatlı bir rekabet içerisinde bu işi çok güzel götürdük. Saygı sevgi konusunda birbirimizi kırmadık. Her zaman Ferdi Özbeğen'e 'Sen olmasaydın ben de bu müzik dünyasında olmayacaktım. Sen bu plakı tutturmasaydın bana da plak teklifi gelmeyecekti' diyordum" şeklinde konuştu.

Özbeğen'in son zamanlarda müzik dünyasına küstüğünü belirten Besen, "Aralık'ın 21'inde aynı hastalıktan kardeşimi de kaybettim ve onun için bu ikinci olay bana çok ağır geldi" sözlerini sarfetti.

ÇOŞKUN SABAH: YAVAŞ YAVAŞ HERKES ÖLÜYOR

Sanatçı Ferdi Özbeğen'in hayatını kaybetmesinin ardından dostları hastaneye akın etti. Haberi alır almaz hastaneye gelen sanatçılardan Coşkun Sabah, "Yavaş yavaş herkes ölüyor. Hayatın tadı tuzu kaçtı. Yeri doldurulamayacak bir sanatçıydı" dedi.

Sabah, hastane çıkışında yaptığı açıklamada, "Çok iyi bir arkadaşımdı. Yeri doldurulamayacak bir sanatçıydı. Seksenli yıllarda hem çok iyi bir rakibimdi hem de can dostumdu. Aramızda kaliteli bir rekabet vardı. Müziğe, sahneye başladığımda ondan çok şey öğrendim. Çok değerli, çok kaliteli insanlarımızı kaybediyoruz" diye konuştu.

Sanat camiasından ölümlerin arttığına değinen Sabah, "Ölenlerin yerine yeni arkadaşlar yetişecektir. Ama onların yerini kimse dolduramaz. Yavaş yavaş herkes ölüyor. Hayatın tadı tuzu kaçtı. Üzüntümü buradaki dostlarla paylaşmak için geldim. Hepimizin başı sağolsun" şeklinde konuştu.  

Bu haber toplam 6544 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri