Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ferguson protestoları Kara Cuma'ya yenik düştü

29.11.2014 22:33
Ferguson eylemcileri, Kara Cuma olarak bilinen büyük indirim gününe boykot çağrısı yaptı ancak etkli olamadı.

ABD'de silahsız siyahi genci öldüren polis için takipsizlik kararı verilmesi nedeniyle Pazartesi'den bu yana devam eden gösteriler, "Kara Cuma" alışverişleri için indirim kampanyası düzenleyen mağazalara yöneldi.

BOYKOT ÇAĞRISI ETKİLİ OLMADI

Eylemciler ellerinde pankartlarla Kara Cuma'ya boykot çağrısı yaptı. Ancak Amerika genelinde düzenlenen bu protestolar etkili olmadı. Binlerce kişi indirimli ürünleri almak için kıyasıya mücadele verdi.

ST.LOUIS'TE 4 DAKİKA YERDE YATTILAR

Sosyal medya üzerinden örgütlenen yaklaşık 500 kişilik grup, Missouri Eyaletine bağlı St Louis kentinde eylem yaptı. Alışveriş merkezi içinde ''Alışverişi durdurun'' şeklinde sloganlar atarak yürüyen grup, Michael Brown'un cesedinin 4 saat boyunca kaldırımda bekletilmesine atıfta bulunmak amacıyla, koridorlarda 4 dakika boyunca hareketsiz olarak yattı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı eylem, olaysız sona erdi.

NEW YORK'TA BOYKOT ÇAĞRISI

Protestoların yaşandığı New York'ta, Times Meydanı yakınında, Broadway Caddesi üzerinde başlayan gösterilerde ''Kara Cuma'' alışverişlerini boykot etme çağrısı yapıldı.

Broadway Caddesi üzerinden harekete geçen 200 kadar gösterici 34. Sokak'taki Herald Meydanı'nda, Macy's mağazasının önünde toplandı. ABD'nin en geniş satış ağına sahip mağazalarından biri olan Macy's'in önündeki eylemcilerden bazıları yaya kaldırımını kapattıkları gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındı.

Bu haber toplam 1738 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri