Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de Fehtullah Gülen rahatsızlığı

24.12.2010 11:38
Fethullah Gülen Hocaefendi ile ilgili sözleri rahatsız etti!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun toplumu kucaklama adına Parti Meclisi'ne aldığı ilahiyatçı Dr. Muhammed Çakmak'ın,Fethullah GülenHocaefendi ile ilgili sözleriCHPGenel Sekreteri Süheyl Batum'u rahatsız etti.

Çakmak'ın "Fethullah Gülen bir fenomendir, bilgedir. Türk milletinin daha da güçlenmesine katkı yapan bir kişidir." şeklindeki açıklamalarına karşı çıkan Batum, CHP'nin dönüştürülmek istendiğini öne sürdü. Atatürkçü Düşünce Derneği Menemen Şubesi'nin düzenlediği 'Demokrasi ve Kubilay' konulu panele, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan'la birlikte katılan Batum, "Katılmıyorum, Fethullah Gülen bir fenomen falan değildir." dedi. Batum'un, PM üyesi Çakmak'ı eleştiren sözleri üzerine salondaki dinleyicilerin, "Çakmak gibilerin CHP'de yer alması yüzkarasıdır." diye bağırması farklı görüşlere tahammülsüzlüğü gözler önüne serdi.

Süheyl Batum, panelde, "Biz dinsiz değiliz. Dinden, imandan uzak da değiliz. Biz tarikatların, cemaatlerin, Fethullah Gülen'in bir sivil toplum kuruluşu olmadığını da biliriz." ifadelerini kullandı. Panelin soru kısmında ise bir dinleyici, Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Muhammed Çakmak'ın sözlerini hatırlattı. Batum da buna cevap verirken Gülen'e hakaret etti: "Muhammed Çakmak bizim yeni Parti Meclisi üyemiz. Biraz yuvarlatarak söylüyorum. Çünkü dostumuzdur. Dostumuz derken beraber çalışacağımız, Parti Meclisi'ndeki arkadaşımızdır. Söylediklerine birey olarak katılmıyorum. O da benim söylediklerime katılmıyordur. Fethullah Gülen bana göre fenomen falan değildir, bir CIA projesidir diyorum."

ADD, CUMHURİYET MİTİNGLERİNİ YENİDEN BAŞLATIYOR

CHP Genel Sekreteri,Ergenekonsanıkları Mehmet Haberal, Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay'a sahip çıkacaklarını da açıkladı. ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan ise daha kitlesel tepkiler için yeni bir yapılanmaya gittiklerini bildirdi. Milletvekili seçimleri öncesinde Cumhuriyet mitinglerini yeniden organize edeceklerini duyuran Çölaşan, "Sessiz dönemimiz seçimler öncesinde bitecek." dedi.

Dr. Çakmak, salı günü Akşam Gazetesi'ne verdiği röportajda şunları söylemişti: "Fethullah Hoca, Türkiye'de bir fenomendir, kimsenin görmezden gelemeyeceği bilge bir adam. Fakir halkın çocuklarının okuması için sonsuz gayret gösteren biri. İyi şeyler yapıyor. İnsanlar mesailerini, paralarını bireysel dünyanın görkemlerine harcarken Fethullah Hoca, Türkiye'nin ve dünyanın her yerinde okullar açıyor. Önce eğitime hizmet veren herkesi sonsuz saygıyla selamlıyorum. Fethullah Hoca, Türk toplumunun temel değer sistemine ve milletin, devletin daha da güçlenmesine katkı yapan bir kişidir. Saygıyla izliyoruz. 'Cemaatin güçlenmesinin ardında ABD var' yorumu, klasik eski Marksist jargona dair, geri kalmış kafaların ürünü olan söylemlerdir. Komik şeyler."

Yüzde 58'e 'hain' diyen Çölaşan, Batum'la kol kola yürüdü

Öte yandan, referandumda 'evet' oyu kullanan yüzde 58'lik kitle için 'vatan haini' diyen Tansel Çölaşan, dün Menemen'de CHP'lilerle kol kola yürüdü. Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ın şehit edilişinin 80. yıldönümü nedeniyle Menemen Tren Garı önünden Yıldız Tepesi'ne kadar "Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü" düzenlendi. Ege Ordu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler ve Vali Yardımcısı Ardahan Totuk'un da katıldığı yürüyüşte Çölaşan, Süheyl Batum, CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol,İzmirBüyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ile en önde safta tuttu. Törene CHP Genel BaşkanıKemal Kılıçdaroğluda mesaj yolladı.


ZAMAN

 

Bu haber toplam 2292 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri