Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fethullah Gülen hükümete sitem etti

12.10.2012 11:48
Bir grup gazetecinin Fethullah Gülen'le ABD'de gerçekleştirdiği görüşmede çarpıcı bilgiler ortaya çıktı.

ROTAHABER

10 yılı aşkın süreden bu yana Pensilvanya'da yaşayan Fethullah Gülen, geçtiğimiz hafta sonu bazı gazetecileri yaşadığı kasabada kabul etti.

Fethullah Gülen'in bu görüşmede Kürt sorununa ilişkin olarak, "5 yıl önce, Kürt meselesi konusunda bölge halkıyla bütünleşmeyi, hemdert olmayı, insanlarımızın gönüllerini fethetmeyi sağlayacak bir öneride bulunduk hükümetimize. Bu öneriler dikkate alınmış olsaydı, mesele, Allah-u a'lem, bu noktalara gelmeyebilirdi" dediği belirtildi.

Gülen'in göz kapaklarının ağlamaktan şiştiğini ve hüzünlü olduğu görüşmede gözlerden kaçmadı. Gülen'in bu sorunla ilgili sık sık kafa yorduğu ve dua ettiği öğrenildi.
 
Gülen'in görüşmede özetle şu görüşleri dile getirdiği öğrenildi:
 
- Müslümanların meşveretle, istişareyle halledemeyeceği hiçbir mesele yok. Müslümanlar, meşvereti yitirdikleri zaman, dünyaları çöktü.
 
- Devlet büyüklerimizin sırtında çok büyük bir yük var. Türkiye, pek çok konuda büyük mesafeler katetti. Allah, büyüklerimizin yükünü hafifletsin, onlara yardımını esirgemesin.
 
Suriyeli ünlü Kürt âlim Ramazan el-Bûtî'nin bize gönderdiği mektup vardı. 5 yıl önce, Suriye ve Kürt meselesi konusunda bölge halkıyla bütünleşmeyi, hemdert olmayı, insanlarımızın gönüllerini fethetmeyi sağlayacak bir öneride bulunduk hükümetimize. Bu öneriler dikkate alınmış olsaydı, mesele, Allah-u a'lem, bu noktalara gelmeyebilirdi.
 
- Zaman, kırıp-dökme, yakıp-yıkma zamanı değil. Bir Mevlânâ, bir Yunus, bir Yesevî gibi gönülleri fethetme zamanı. Husûmetleri, nefretleri kaşıma, celbetme zamanı değil. Ateşe körükle gitmemek lazım. Meselelere ve insanlara sevgiyle, şefkatle, hizmet aşkı ve şevkiyle yaklaşılmalı.
 
ROTAHABER 
Bu haber toplam 3076 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri