Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fethullah Gülen'den Cemaatine Batarız Uyarısı

05.12.2014 20:59
Fethullah Gülen son sohbetinde cemaatine uyarılar yaptı. Dikkatli olunması gerektiğini belirten Gülen, "Çıkalım derken daha da derinlere yuvarlanırız" dedi.


Fethullah Gülen'nin "440. Nağme: Bir İlâhî Âdet: Tedrîcîlik" başlıklı yeni sohbeti yayımlandı. Çok moralsiz olduğu görüyen Fethullah Gülen, hükümetle devam eden kavgada Cemaati'ni uyardı: 

"Böyle bir dönemde çok riyazi olmamız lazım. Koyacağımız argümanlar ona göre olmalı. Belli bir ölçüde yanlışı düzeltmiş veya yanlışa düşmemiş oluruz. Yoksa aynen başkaları gibi biz de aynen yanlışlar içinde bocalamaya dururuz, çıkalım derken daha da derinlere yuvarlanırız" dedi.

MİNNACIK ATEŞLER ÜZERİNE BENZİNLE GİDİLİYOR

Gülen, sohbetinin başında adeta koltuğu yumruklayarak, şöyle konuştu: "Yiğitlik hadis-i şerifin de ifade ettiği gibi falanı yenme, filanı yenme, bir kılıç darbesiyle birini yere sereme demek değildir. Esas nefsinle mücadelede, onu yere serme üstüne çıkma ve tepinme onun üzerinde. Arzularını birharman gibi ayaklarının altına alma, bir döven gibi ezme onu... Sen böyle ezdikçe sapını samanını birbirinden ayırırsın onun. Günümüzde bilhassa buna çok ihtiyaç var, rüzgarlar çok muhalif esiyor. Birileri sürekli fitne ocaklarına odun çekiyor. Minnacık ateşler üzerine benzinle gidiliyor. Yangınlar sürekli büyütülüyor. Bu ni getirir ne götürür hiç hesap edilmiyor."

DERİNLERE YUVARLANIRIZ

"Düşüncenin iflas ettiği, bir kenara atıldığı dönemi yaşıyoruz" diyen Fethullah Gülen, "Matematiğe göre bir mantık söz konusu değil bugün. Böyle bir dönemde çok riyazi olmamız lazım. Koyacağımız argümanlar ona göre olmalı. Belli bir ölçüde yanlışı düzeltmiş veya yanlışa düşmemiş oluruz. Yoksa aynen başkaları gibi biz de aynen yanlışlar içinde bocalamaya dururuz, çıkalım derken daha da derinlere yuvarlanırız. Bataklıkta çırpınmak çok tehlikelidir. İçine alır, dibine doğru alır, bir daha da çıkamazsın. Bataklığa düşmemeye bak, düşersen şayet bir daha çıkamazsın" sözleriyle cemaatini uyardı.

Gülen, "Endazesiz düşünceler var günümüzde. endazesiz sözler, endazesiz beyanlar var. Bütün bunlar kulak tırmalıyor, beyninizde sizin oldukça tahribat yapıyor. Nöronlarınızı farklı istikamette çalışmaya sevk ediyor. Tüm bunları aşabilmek, işte yiğitlik odur" dedi.

Bu haber toplam 1418 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri