Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fezlekeler Adalet Bakanlığı'na gönderildi

11.06.2016 02:42
139 milletvekili hakkındaki 682 dokunulmazlık fezlekesi Adalet Bakanlığı'na gönderildi. 57 milletvekili hakkında yargı süreci başladı

Dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili süreçte sona yaklaşıldı. 682 fezleke Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

Bu arada Adalet Bakanlığında bekleyen, aralarında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaşve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 57 milletvekili hakkındaki 117 dosya ilgili savcılıklara gönderildi. Bu milletvekilleri hakkında yargı süreci başladı.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, TBMM ve Adalet Bakanlığında bekleyen 152 milletvekili hakkında 799 dosyada soruşturma ve kovuşturma engeli ortadan kalktı.Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın bir televizyon programında, bakanlıkta bekleyen, milletvekilleri hakkındakidokunulmazlık dosyalarının hazırlandıkları Cumhuriyet savcılıklarına iade edildiğini açıklamasıyla yeni bir süreç başlamış oldu.

Adalet Bakanlığında bekleyen, HDP milletvekilleri hakkındaki 94, CHP milletvekilleri hakkındaki 16, MHP milletvekilleri hakkındaki 3, AK Parti milletvekilleri hakkındaki 4 dosya, Cumhuriyet savcılıklarına gönderildi.

Öte yandan TBMM'de bekleyen 682 dosyanın bakanlığa ulaştırılmasının ardından söz konusu dosyalar da Cumhuriyet savcılıklarına sevk edilecek.

Başsavcılıklar her bir fezlekeyle ilgili ayrı soruşturma başlatacak. Soruşturmalar, Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) hükümleri uyarınca yürütülecek. Dokunulmazlığı kaldırılanların milletvekilliği devam edecek. Dokunulmazlığı kaldırılan bir milletvekili, sadece dokunulmazlık hangi iddia için kaldırılmışsa o iddiadan yargılanacak.

Hakkında iddianame hazırlanan ve dava açılanlar yargılanacak. Davalar, isnat edilen suçlara göre görevli mahkemelerde görülecek.

Milletvekilliğinin sona ermesi, Anayasa'nın "Milletvekilliğinin Düşmesi" başlıklı 84. maddesinde düzenleniyor. "Milletvekilliğinin, kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle olur" hükmü uyarınca hakkındaki mahkumiyet kararı kesinleşenlerin milletvekilliği, kesin kararın TBMM Genel Kuruluna bildirilmesiyle düşecek.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamada, "117 dosyayı Adalet Bakanlığından ilgili savcılıklara gönderdik" dedi.

Bozdağ, "Meclis'ten gönderilecek dosyalar da bize geldikten sonra savcılıklara intikal ettirilecektir. Savcılıklar, dosyalar kendilerine geldikten sonra soruşturmaları kaldığı yerden devam ettireceklerdir" diye konuştu.

DEMİRTAŞ'IN 15 DOSYASI GÖNDERİLDİ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 15 dosyası, hazırlandıkları savcılıklara iletildi. Gönderilen dosyaların birinde silahlı terör örgütüne üye olduğu belirtilen Demirtaş'a yöneltilen diğer suçlamalar şöyle:

"Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama, Türk milletini, Cumhuriyeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılama, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik, terör örgütü propagandası yapmak, halkı kanunlara uymamaya tahrik, silahlı terör örgütüne üye olmak, Cumhurbaşkanına hakaret."

YÜKSEKDAĞ'IN BİR DOSYASI "ÖRGÜT KURMAK"TAN

Yüksekdağ'ın savcılıklara iade edilen dosyalarında ise suç işlemek amacıyla örgüt kurduğu, terör örgütü propagandası yaptığı, suç işlemeye alenen tahrik ettiği ileri sürülüyor.

KILIÇDAROĞLU'NUN "KAN" FEZLEKESİ

Savcılıklara 5 dosyası gönderilen Kılıçdaroğlu'nun ise Cumhurbaşkanına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik suçlarını işlediği belirtiliyor. Bakanlık tarafından gönderilen fezlekeler arasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 11 Mayıs'ta başkanlık sistemi tartışmalarına yönelik dile getirdiği, "Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" sözleri ile ilgili "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan hazırlanan dosya da yer alıyor.

MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin savcılıklara gönderilen 2 dosyası da Cumhurbaşkanına hakaret suçunu içeriyor.

SON 5 FEZLEKE "ÖZERKLİK" İLE İLGİLİ

Adalet Bakanlığı, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile üç milletvekili hakkında "dokunulmazlıkların kaldırılması" istemiyle hazırlanan fezlekeyi TBMM'ye gönderilmek üzere bugün başbakanlığa sunmuştu.

Dokunulmazlıklarının kaldırılması istenen diğer isimler, İzmir milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Hakkari milletvekili Selma Irmak.

ERDOĞAN SÖZETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise geçen hafta muhtarlarla yaptığı bir toplantıda PKK'ya destek vermekle suçladığı HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini yinelemişti.

Erdoğan, "Bir milletvekili terörle mücadele kapsamında suç teşkil eden bir eylem içindeyse gereği yapılmalıdır. Fezlekeler Meclis'in raflarında çürümemeli" diye konuşmuştu.

Bu haber toplam 1038 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri