Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fidel Okan'a Eski Bakan Ergin'den belgeli yanıt!

24.05.2014 09:40
Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Fidel Okan'ın, Son.Tv'de “ihanetin belgesi” başlıklı yazısındaki iddiaları yalanlayarak altında imzasının bulunduğu Adli Kolluk Yönetmeliği'ne muhalefet etmesinin akla ziyan olduğunu belirtti.

Avukat Fidel Okan, Son.Tv'de yer alan yazısında hükümete yönelik 17 Aralık darbe girişimi sonrası Adli Kolluk Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik sonrası HSYK'nın 'korsan bildiri' diye adlandırılan açıklamasının dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in bilgisi ve onayı dahilinde olduğunu iddia etti.

 

Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin yaptığı yazılı açıklamada belgelere de yer vererek Okan'ın manipülasyon yaptığını belirtti. Ergin, altında imzasının bulunduğu Adli Kolluk Yönetmeliği'ne muhalefet etmesinin akla ziyan olduğunu ve muhalefet şerhinde yazılanlara dikkat çekti.

Ergin, Okan'ın “ihanetin belgesi” başlığını taşıyan bir yazısında gerçekleri çarpıttığını ifade ederek şu açıklamayı yaptı:

BAKAN ADINA YETKİ BAŞKANVEKİLİ'NDE

Bilindiği gibi ilgili mevzuata göre HSYK adına açıklama yapma yetkisi HSYK Başkanına (Adalet Bakanı’na) aittir. Başkan bu yetkisini Başkan Vekiline devredebilir. Nitekim bağımsız Adalet Bakanı ve HSYK başkanı Merhum Ahmet Kahraman tarafından 27.05.2011 tarihli yazı ile Başkana ait bazı yetkiler başkan vekiline devredilmiştir. (Ek-1)

İlerleyen süreçte Başkan Vekili tarafından kurul adına Başkanın iradesi ve bilgisi dışında, bazı açıklamaların yapıldığının görülmesi üzerine tarafımdan, 21.08.2013 tarihli yazı ile yeni bir yetki devri yapılmış ve başkanın yokluğunda, kurulu temsil etmek görevi başkan vekilinden geri alınmış; aynı yazıda HSYK adına yapılacak basın açıklamalarının kurul başkanının uygun görüşü alındıktan sonra yapılacağı hususu açıkça belirtilmiştir.(Ek-2)

Nitekim bu tarihten sonra yapılan 23.08.2013, 12.11.2013, 13.11.2013, 18.12.2013 tarihli basın açıklamaları başkanınuygun görüşünün faks, mail ya da vicahi olarak alınmasından sonra yapılmıştır.

OKUR'A METNİN ESKİ BİLDİRİLERDEN KÖTÜ OLDUĞUNU SÖYLEYİP AÇIKLAMA İZNİ VERMEDİM

26.12.2013 tarihinde HSYK Genel Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasıda bu kapsamda 23.12.2013 tarihinde 1. Daire Başkanı İbrahim OKUR tarafından şahsıma mail olara gönderilmiştir. Bu metni okuduktan sonra uygunbulmadığımı, hatta bu bildirinin eski HSYK’nın bildirilerinden daha kötü olduğunu, bu nedenle onaylanmadığım açıkça kendilerine söylenmiştir. Ayrıca kabine değişikliği aşamasında olduğumuz ve bu konunun yeni gelecek bakanla müzakere edilmesinin daha doğru olacağı belirtilmiştir.

GÜNDEM DIŞI TOPLANTI YAPILDI

Kurul adına başkan vekili tarafından açıklama yapma izni vermemem üzerine 25.12.2013 tarihli HSYK genel kurultoplantısında konu gündem dışı ele alınarak bazı üyelerin muhalefetine rağmen 13 üyenin oyuyla kamuoyuna açıklanmıştır. Hadiselerin oluş biçimi bu şekildedir. Bu süreçten bir ihanet belgesi çıkartılması, eksik bilgi değilse kötü niyetli yapılmış bir iftiradan ibarettir.

ALTINDA İMZAM OLAN DEĞİŞİKLİĞE KARŞI BİLDİRİYİ DESTEKLEMEM AKLA ZİYAN!

Konu ile ilgili aşağıdaki bilgileri ayrıca dikkatinize sunmaktayım.

1- 26.12.2013 tarihli HSYK Genel Kurul Açıklaması: “Adli Kolluk Yönetmeliği’ndeki değişikliği” acımasızca eleştiren bir açıklamadır. Bu yönetmelik değişikliğinin altında Adalet Bakanı olarak imzam bulunmaktadır. Altına imza koyduğum değişikliklere yapılan eleştirilere onay verdiğimin iddia edilmesi, hayatın olağan akışına aykırıdır ve akla ziyan birdeğerlendirmedir.

OKAN'IN İDDİASINI DAYANDIRDIĞI TARiH MANİPÜLASYONU

2- Böyle bir açıklamanın yapılmaması için gösterilen gayretlere rağmen gündem dışı olarak genel kurulagetirilerek kamuoyuna açıklanan bu karara karşı bakanlığımız Müsteşarı Birol ERDEM tarafından muhalefet şerhi yazılmak üzere süre talep edilmiştir. Uzun ve gerekçeli bir muhalefet şerhi yazılarak 26 Aralık günü kurula verilmiştir. Toplantının 25’inde yapılması, kararın ise 26’sında açıklanmasının sebebi budur. Bu husus HSYK Genel Kurulun tüm üyelerinin bilgisi dâhilindedir.

EKLERDEKİ MUHALEFET ŞERHİNİNDE YAZANLAR

3- Ayrıca 7 sayfalık muhalefet şerhi incelendiğinde HSYK açıklamasının ne kadar yanlış olduğu, ne kadar tutarsız olduğu, bütün detaylarıyla açıkça ortaya konulmuştur.

17 ARALIK GECESİ BAŞBAKANLIKTAYDIM

Haber sitesindeki yazının dipnot bölümünde gündeme getirilen 17 Aralığı 18 Aralığa bağlayan gece bulunamadığım veuyumakta olduğum iddiası da gerçek dışıdır.

17 Aralığı 18 Aralığa bağlayan gece konunun taraflarıyla Başbakanlık resmi konutunda yapılan çalışmalarda bulunmaktaydım ve saat 03:00’e kadar yapılan toplantılara katıldım. 03:00’den sonra ikametime geçtim. Yaklaşık yarım saat sonra tekrar konuta çağrıldım. Hadisenin bu şekilde cereyan etmesine karşın olayların takdim biçimine bakıldığında, değerlendirmenin iyi niyetten yoksun/maksatlı olduğu ortadadır.

 

Bu haber toplam 2960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri