Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Figen Yüksekdağ ve Demirtaş'tan ilk açıklama

02.11.2015 05:04
HDP'nin yüzde 13'ten yüzde 10'a gerilediği 1 Kasım seçimlerinin hemen ardından Demirtaş ve Figen Yüksekdağ açıklama yaptı.

FİGEN YÜKSEKDAĞ:

Bizler bu seçim sonuçlarını değerlendirirken Türkiye siyasetinin sürüklendiği anormal koşullardan bağımsız bir değerlendirme yapamıyoruz.  7 Haziran'ın ardından Türkiye siyaseti Saray tarafından gerilime sürüklendirildi.

RÜZGARA KARŞI SEÇİM ÇALIŞMASI YAPTIK

Bu 5 aylık süre içinde Meclis tablosuna yansıyan 4 parti içinde en zorlu koşulları en zorlu süreci yapan HDP oldu. O nedenle bizler açısından bu süreç olağan dışı ve adaletsizlik, eşitsizlik koşullarıyla gelişti. 7 Haziran'da da aslında ayrımcılık ve baskı içinde çalışma yürütmüştü. Ne var ki bu seçimde de bu ayrımcılık, artarak devam etti. Rüzgara karşı yürüyerek bir seçim çalışması yürüttük.

Figen Yüksekdağ ve Demirtaş'tan ilk açıklama VİDEO

KARANLIKLARI YARA YARA MÜCADELE ETTİK

HDP ile siyaset yapanlar, karanlıkları yara yara mücadele ettiler. AKP seçim kampanyasını tek başına bizi karşısına alarak yürüttü. Böyle zorlu bir dönem içerisinde bizlerle birlikte umuda yürüyenler, ısrarla inatla yürümeye devam ederek HDP'nin, yani umudun barajı aşmasını sağladılar.

7 Haziran'a göre partimizde bir gerileme olduğu açık. Sonuçları kendi içimizde tartışacağız. Özeleştirel değerlendirmeyi hassasiyetle yapacağız. Çok net bir şekilde söyleyeceğim, bu zorlu bir yolculuk içinde bu halklarımızın inadına aldığı bir başarıdır.

HDP'NİN ALDIĞI OY BAŞARIDIR

HDP'ye oy vermenin kelleyi koltuğun altına almak anlamına geldiği bir dönemde partimizin bu oyu alması başarıdır. Hepinize teşekkür ediyoruz..

SELAHATTİN DEMİRTAŞ:

Figen Hanım genel yaklaşımlarımızı ifade etti. Yüksek bir katılım olması çok sevindirici. Sonuç hepimize hayırlı olsun. Seçmen iradesi saygındı, seçmenlere teşekkür ediyorum. Seçmenin ortaya koyduğu iradeye saygı duyduk, herkesten de bu saygıyı bekledik. Her oy ayrı ayrı kıymetlidir, Türkiye siyasetinde yeni parlamentoyu şekillendiren irade de saygındır.

ORTADA ADİL, ÖZGÜR, EŞİT BİR SEÇİM OLMADI

Ortada özgür adil ve eşit bir seçim yoktur. Biz hiç kampanya yürütmeden bu oy aldık. Sadece katliamlara karşı gençlerimizi korumaya çalıştık. Demek ki bu saldırı, bu katliam politikası başka bir partiye uygulanmış olsaydı, bugün silinmiş olurdu..

Değerli kardeşlerim, yeni dönem parlamentosu devasa problemlerle göreve başlayacak. Bizler parlamentoda olduğumuz her dönem, her doğrunun yanında, her yanlışın karşısında olduk. Aynı ilkelerimizle hükümetin yapacağı doğruların yanında, yanlışların da karşısında olacağız.

Gücümüz meşruluğumuzdan, haklılığımızdan kaynaklıdır. Seçim sonuçları azalabilir, artabilir. Bizler haklılığımızdan, durduğumuz yerin doğruluğundan geri adım atmadan mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bu haber toplam 1208 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri