Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin çözüme kavuşmadan Ortadoğu’ya barış gelmez!

21.10.2012 13:00
UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay, Filistin meselesi çözüme kavuşmadan Ortadoğu’ya barışın gelemeyeceğini söyledi. ORDAF Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun ise İsrail’i kabullenen Arapların Filistin Devleti’ni benimseyememelerindeki çelişkiye dikkat çekti.
Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) tarafından bir düşünce paylaşım platformuna dönüştürülen ‘Haliç Buluşmaları'nda bu sefer Ortadoğu konusu masaya yatırıldı. “Ortadoğu'da Neler Oluyor, Neden Oluyor ve Yarın Bizi Neler Bekliyor?” temel sorularıyla programı açan UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay, “Filistin meselesi çözülmeden İslam dünyası ile batı arasındaki sıkıntılar bitmez” tespitinde bulundu.

ARAPLAR FİLİSTİN'İ BENİMSEMİYOR

Programın konuk konuşmacısı Ortadoğu ve Afrika Araştırmacıları Derneği (ORDAF) Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun ise Arapların Filistin meselesine yaklaşımlarındaki çelişkiye dikkat çekti. Gelinen noktada Arapların İsrail'i benimsediğini belirten Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, “Ama aynı şekilde Filistin devletini benimseyemediler” diye yakındı. Ortadoğu'nun coğrafi bir bölge olmayıp siyasi bir tanımlama olduğuna dikkat çeken Prof. Kurşun, şöyle devam etti: “Osmanlı'nın dağılması bu kavramı çıkarmıştır. Ancak bir yön belirtmez, çünkü coğrafi bir bölge olmayıp, siyasi bir tanımlamadır. Fakat Türkiye bu tanımlamanın, alanın dışında değil.”

İLGİYİ KESTİK, İLİŞKİMİZ ZAYIF!

Suriye, Irak, Tunus, Mısır, Libya, Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan'ın, siyasi, ekonomik ve sosyal sorunlarına da değinen Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, uzun yıllardır ilginin kesildiği bölge ülkeleri ile çok geç kalınmış ve zayıf bir ilişkinin olduğunu kaydetti. Sivil toplum kuruluşlarının ve uzmanların siyasetçileri yönlendirmeleri gerektiğini ifade eden Kurşun, sözlerine şöyle devam etti: “Bilgi olmayınca ilişkiler eksik kalıyor. Kardeşlik ve dostluk üzerine geliştirilen siyaset, bilgi üzerine uzmanların yoğunlaştığı bir siyasete dönüşmeli. Türkiye'nin bir ayağı Doğu'da bir ayağı Batı'da olmalı. Uzun zamandır kapalı olan Doğu'daki perdeler açılmaya başladı. Arap ülkeleri ile ticari ilişkilerimizin neden bu kadar zayıf olduğunu da düşünmek zorundayız.”

TÜRKİYE RİSK ALMAK ZORUNDA KALABİLİR

Suriye'de Esed'in iktidarda kalmasının Türkiye'nin imajına zarar verdiğini hatırlatan Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, ülkenin itibarını korumak için ciddi anlamda risk almak zorunda kalabileceğini vurguladı. Zekeriya Kurşun, son zamanlarda Suriye ve diğer ülkelerin sıcak bir çatışma içine çekilmek istendiğini, uluslararası kuruluşların hiçbirinin Suriye meselesine ciddi anlamda sahip çıkmadığını ifade etti. Prof. Kurşun, taşların yerine oturmasının ve bölgeye istikrarın gelmesinin 2050'yi bulabileceğini kaydetti.

Yeni Akit 
Bu haber toplam 2778 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri