Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistinlilerin 'Facebook sayfası' kapatıldı

30.03.2011 14:55
Sosyal paylaşım sitesi facebook, İsrail'in şikayeti ve yoğun eleştiriler üzerine Filistinlilere "üçüncü intifada" çağrısı yapan sayfayı yayından kaldırdı.

Arapça sayfanın takipçi sayısı kısa sürede 330 bine ulaşmıştı.

Sayfanın kaldırılmasına yönelik çeşitli başvurular alan facebook, önce bu talepleri reddederek, sayfayı gözlemleyeceğini ve şiddete sevk eden yazıları önleyeceğini bildirmişti.

Sayfada 15 Mayısta yapılacak Nakba Günü'nde Filistinlilerin cuma namazından sonra sokaklara dökülerek, üçüncü intifadayı başlatmaları isteniyordu.

"Üçüncü Filistin İntifadası" başlıklı sayfanın barışçıl gösteri çağrılarıyla başladığını belirten facebook yetkilisi, şiddet içeren mesajların facebook tarafından kaldırıldığını söyledi. Ancak şiddet içeren mesajların artması ve sayfayı oluşturanların bu çağrılara katılması nedeniyle artan şikayetler üzerine sayfa yayından kaldırıldı.

Facebook'un ifade özgürlüğüne saygılı davrandığını söyleyen facebook yetkilisi, ancak şiddet çağrılarını hoş görmediklerini ifade etti.

İsrail İletişim Bakanı Yuli Edelstein, geçen günlerde facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'e mektup göndererek, sayfanın kaldırılmasını istemiş, aynı talep, İsrail karşıtlığıyla mücadele amacıyla kurulan İftira ve İnkarla Mücadele Birliği'nden de gelmişti. Birlik, yaptığı açıklamada facebook'un kararından duyduğu memnuniyeti bildirdi.

Facebook'ta intifada çağrısı yapan başka sayfaların da bulunduğu, ancak bunların takipçilerinin sınırlı sayıda olduğu belirtiliyor.

AA

Bu haber toplam 1734 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri