Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kudüs'te Filistinlilerin "en büyük kandil" yürüyüşü

02.06.2017 07:05
Filistinli çocuk ve gençlerin teravih sonrası Mescid-i Aksa'dan başlattığı yürüyüş, Doğu Kudüs'ün surlarla çevrili eski kapıları geçilerek yaklaşık 10 metrelik en büyük kandilin kurulduğu Burc Lak-Lak Toplum Merkezi'nde tamamlandı

KUDÜS (AA) - İşgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinli çocuk ve gençler, ramazan ayı dolayısıyla kentle özdeşleşen etkinlik kapsamında kandillerle kadim şehrin sokaklarında dolaşarak tarihi Burc Lak-Lak Toplum Merkezi'nin bahçesinde kurulan dev kandile kadar yürüdü.

Mescid-i Aksa'da kılınan teravih namazından sonra işgal altındaki Doğu Kudüs'ün surlarla çevrili eski şehrin Şam Kapısı, Sahire Kapısı, Yeni Kapısı ile Harem-i Şerif'in Meclis Kapısı'ndan geçen Filistinli çocuk ve gençler, ellerindeki kandillerle eski şehrin sokaklarında gezdi.

Daha sonra katılımcılar, Burc Lak-Lak Toplum Merkezi'nde kurulan yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki en büyük kandilin çevresinde toplandı.

Filistinliler, ışıklandırılan dev kandilin yanında düzenlenen etkinlikle ramazan ayının atmosferini doyasıya yaşama fırsatı buldu.

- "Yürüyüşe Hristiyan Arap kardeşlerimiz de destek verdi"

Burc Lak-Lak Toplum Merkezi Yürütme Kurulu Başkanı Muntasır Dukaydik, AA muhabirine, etkinliğin amacının ramazan ayının atmosferini yaşatmak ve işgal altındaki Kudüs'ün Arap ve Müslüman kimliğine vurgu yaparak İsrail tarafından Yahudileştirilmeye çalışılan kentin gelenek ve göreneklerini korumak olduğunu söyledi.

Dukaydik, "Eski şehrin tüm kapılarından ve Mescid-i Aksa'nın Meclis Kapısı'ndan başlayan bu kandil yürüyüşümüz Burc Lak-Lak Toplum Merkezi'mizde kurulan dev kandile kadar sürdü. Filistinlilerin kendi elleriyle inşa ettikleri ve ışıklandırdıkları bu devasa Kudüs kandilinin amacı, Kudüs'ün Müslüman Arap ve Filistinlilik kimliğine ilişkin bir mesaj vermektir." dedi.

Muntasır Dukaydik, Filistinli çocukların kültür ve medeniyetinin izinde yürüyerek yetişmeleri için bu tür etkinlikler düzenlediklerini belirtti.

Kudüs işgal altında olsa da her şeye rağmen kimliğinin Arap ve Müslüman olduğuna dikkati çeken Dukaydik, "Çocuklarımıza ramazan ayını onur ve şerefle ihya etmeleri gerektiğini öğretiyoruz. Kudüs'ün Arap kimliğini de unutmuyoruz. Bizim bu etkinliğimize destek veren Hristiyan Arap kardeşlerimiz de oldu. Kandil yürüyüşünün bir kısmı da Hristiyan Arapların mahallesinden başladı." diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 4674 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri