Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin işgalcisi İsrail'i yine ABD kurtardı

19.02.2011 01:36
ABD'nin veto etmesi nedeniyle, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te devam eden Yahudi yerleşimlerini kınayan ve derhal durdurulmasını isteyen karar tasarısını kabul edemedi.

BM Güvenlik Konseyi, Konsey'in daimi üyesi olan ABD'nin veto etmesi nedeniyle, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te devam eden Yahudi yerleşimlerini kınayan ve derhal durdurulmasını isteyen karar tasarısını kabul edemedi.
     15 üyeli Konsey'de oylamaya sunulan karar tasarısı, 14 ülkenin ''evet'' oyuna karşılık, ABD'nin ''hayır'' oyuyla reddedilmiş oldu.
     Karar tasarısının ana maddelerinde, Yahudi yerleşimlerinin yasadışı olduğu ve Ortadoğu'da adil, kalıcı ve kapsamlı barış önünde büyük engel oluşturduğu belirtilerek, ''Filistin topraklarını işgal eden İsrail'in derhal ve tamamen tüm Yahudi yerleşimlerini durdurması'' talep edilmişti. Tasarının giriş paragraflarında ise İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te devam ettirdiği yerleşim faaliyetleri kınanmıştı.
     Oylamadan önce konuşma yapan Konsey'in geçici üyesi Lübnan'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nevaf Selam, Yahudi yerleşimlerinin devam ettiğini ve ikiye katlandığını belirterek Konseyin bu kapsamda doğrunun yanında yer alması gerektiğini söyledi.
     Karar tasarısına destek veren 100'den fazla ülkenin arasında Türkiye de bulunuyordu. 

Bu haber toplam 2404 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri