Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin Yönetimi Artık Yok

07.01.2013 01:48
BM'de 'üye olmayan devlet statüsü' kazanan Filistin'de yeni bir döneme girildi. Mahmud Abbas'ın imzaladığı kararnameye göre bundan sonra tüm resmi yazışmalarda ve imzalarda 'Filistin Yönetimi' yerine 'Filistin Devleti' ifadesi kullanılacak
Filistin'in geçtiğimiz kasım ayında BM'de 'üye olmayan gözlemci devlet' statüsü kazanması sonrası İsrail'in bölgedeki Yahudi yerleşimleri yükselmeye devam ederken, Mahmud Abbas ise 'Filistin Yönetimi' yerine 'Filistin Devleti' ifadesini kullanmaya başladı. BM oylaması sonrası ilk başkanlık kararnamesinde 'Filistin Devleti' ifadesinin geçmesi dikkat çekiyor. Abbas'ın imzaladığı kararname ile tüm makamlara talimat gönderildi ve Filistin'in BM'de 'üye olmayan gözlemci devlet' statüsü kazanması nedeniyle bundan sonra 'Filistin Yönetimi' ifadesi yerine 'Filistin Devleti' denileceğini bildirildi. WAFA ajansının haberine göre, söz konusu talimat yalnızca Filistin içinde geçerli olmayacak, yurt dışı temsilciliklerinde de aynı uygulamaya gidilecek.

MÜHÜRLER DE DEĞİŞECEK

'Filistin Devleti' ifadesi yalnızca resmi belgelerde değil mühürlerde, madalyalarda da kullanılacak. Abbas'ın başkanlık kararnamesine göre, İsrail'le imzalanan Oslo anlaşmasının metinlerindeki ve imzalarındaki 'Filistin Kurtuluş Örgütü' ifadesi değiştirilmeyecek. Filistin Başmüzakerecisi Saib Erekat, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 'Filistin Devleti' ifadesinin tüm resmi yazışmalarda ve imzalarda geçmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

YERLEŞİMLER YÜKSELİRKEN…

BM Genel Kurulu'nda geçtiğimiz kasım ayında yapılan oylamada, Filistin'in 'üye olmayan gözlemci devlet' olma talebine 138 ülke 'evet',

9 ülke 'hayır' demiş, 41 ülke ise çekimser kalmıştı. Filistin bu kararla İsrail'in işgali, illegal yerleşimleri ve saldırılarını Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıyabilme hakkı kazanmıştı. Ancak ABD ile birlikte kararın en sert karşıtlarından biri olan İsrail, Yahudi yerleşimlerine binlercesini daha eklemişti.

YeniŞafak 
Bu haber toplam 6974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri