Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistinli Kız Reem'e güzel haber

19.07.2015 01:59
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, sınır dışı edilme tehdidiyle karşı karşıya olan Filistinli mülteci kızı ağlatmıştı. Reem'e iyi haber yaşadıkları kentin belediyesinden geldi. Dört yıl önce ailesiyle Lübnan'daki mülteci kampından gelerek Almanya'ya sığınd

Ailesiyle birlikte Lübnan'daki mülteci kampına geri gönderilmemek için Almanya Başbakanı Angela Merkel'den yardım isteyen Filistinli kız Reem, olumsuz yanıt alınca göz yaşlarına boğulmuştu. Filistinli Reem ve ailesine güzel haber yaşadıkları kentin belediyesinden geldi. Belediyeden yapılan açıklamada Filistinli ailenin Lübnan'daki mülteci kampına gönderilmeyeceği belirtildi.

 

'KALPSİZ MERKEL'
Başbakan Merkel, Rostock kentinde 14-17 yaş arası öğrencilerle bir araya gelmiş ve öğrenciler arasındaki Filistinli mülteci genç kız Reem Sawhil “Ben Filistin kökenliyim. 4 yıl önce Lübnan'dan ailemle Almanya'ya geldim. Benim de hedeflerim var. Almanya'yı seviyorum. Burda yaşamak ve okumak istiyorum. Ama geçici oturumla kalıyoruz. Geleceğim belli değil.” diyerek yardım istemişti. Şansölye Merkel ise “Anlıyorum” diye başladı, ama, “Lübnan'dan, Afrika'dan herkese gelin diyemeyiz. Bunun altından kalkamayız. Bazıları geri gitmek zorunda” demişti. Merkel'in bu sözleri, ateşli tartışmalara neden olmuş ve büyük eleştiri almıştı. Merkel, kalpsizlikle suçlanmıştı.

 

 

 

MERKEL'E ELEŞTİRİ

Almanya'da sınır dışı edilme tehdidiyle karşı karşıya olan Filistinli mülteci kızı ağlatan Başbakan Angela Merkel, davranışından dolayı eleştirildi. Gençlerin katıldığı 'Almanya'da iyi yaşam' başlıklı panelde konuşan Filistinli Reem, ailesiyle beraber dört yıldır Almanya'da oturma izni beklediğini, eğer oturma izni alamazlarsa Lübnan'daki mülteci kampına gönderilebileceklerini söyledi.

 

Akıcı Almancasıyla 'üniversiteye gitmek istediğini' ifade eden Reem, "Diğerlerinin hayatın keyfini çıkardığını görmek bunu hiçbir zaman kendinin yapamayacağını bilmek çok zor bir durum. Geleceğin bana ne getireceğini bilmiyorum" dedi.

 

Merkel'in bu sözlere, "Siyaset bazen zor olabiliyor. Sen harika birisin ama sen de biliyorsun, Lübnan'daki Filistin kamplarında binlerce kişi var. Göçmenlerin hepsi Almanya'da kalamaz, bazıları evlerine dönmek zorunda. Hepsi buraya yerleşmek istese Almanya bunu idare edemez" cevabını vermesi üzerine Reem gözyaşlarını tutamadı.

Reem'in gözyaşlarını gören Merkel, Filistinli kızın yanına gidip teselli etmek için sırtını sıvazlayarak "Sen bu durumla başa çıkarak çok iyi iş yaptın" dedi.

 

Bunun üzerine moderatör, "Sayın Başbakan, meselenin onun iyi iş yapmasıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum, bu daha çok, güç bir durumla ilgili" dedi.

 

Merkel, "Bunun güç bir durum olduğunu biliyorum, onun için sevip teselli etmek istiyorum" yanıtını verdi.

 

Merkel samimi miydi, soğuk muydu?

Almanya, 2015 yılı sonuna kadar sığınma taleplerinin geçen yıla kıyasla iki kat artarak, 400 bine çıkacağı tahmininde bulunuyor.

 

Almanya'da aşırı sağcı Pegida hareketi, 'Almanya'nın İslamlaştığı' görüşünde. Ülkede yeni kurulan sağcı Almanya için Alternatif partisi de göç kontrolünün sıkılaştırılması çağrısı yapıyor.

 

Almanya Yeşiller Partisi milletvekili Katrin Goering-Eckardt, "Hükümetin mülteci politikalarında yaptığı hatalar görmezden gelinemez" dedi.

 

Belarus doğumlu yazar Evgeny Morozov ise sarkastik bir yorum yaptı: "Bu hafta Almanya'nın kamu diplomasisi şahaneydi. Merkel'in bir mülteci çocuğu ağlatması eksik kalmıştı."

 

Solcu gazeteci Ines Pohl ise Merkel için, "Samimiydi, kesinlikle soğuk davranmadı" dedi.

 

Pohl, Filistinli kız vaatlerle kandırmanın veya sorularını geçiştirmenin daha zalimce olacağını söyledi ve Alman halkının çoğunun sığınma politikalarında daha sağcı bir tutumu benimsediğini, dolayısıyla Merkel'in de elinin kolunun bağlı olduğunu belirtti.

 

ALMANYA'DA KALABİLİR

 

AFP’nin haberine göre Reem'in Almanya'da kalabilmesinin önünün açılabilir. Spiegel'e konuşan entegrasyon bakanı Aydan Özoğuz, "Bu genç kızın kişisel durumunu bilmiyorum fakat anadili gibi Almanca konuşabiliyor ve burada uzun süredir yaşadığı aşikar. Tam da bu sebeple, gençlerin entegre olmasını sağlayabilmek için var olan kanunu değiştiriyoruz" dedi.

 

Reem'in durumunda olanlara kalıcı oturum izni tanıyacak olan yasa yazın yürürlüğe girecek. Yasa, 4 yıldan beri aralıksız Almanya'da yaşayan mülteci çocuk ve gençlere oturma izni verilmesini öngörüyor.

 

 

Bu haber toplam 1666 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri