Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

First Lady'ye Tayyip ve Emine bebek süprizi

25.01.2015 02:09
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan dört günlük Afrika seyahati kapsamında Cibuti'de temaslarına devam ediyor.

Emine Erdoğan, bugün sabah saatlerinde Daryel Yetimhanesini ziyaret etti. Erdoğan'a Cibuti First Ladysi Kadra Mahamoud Haid eşlik etti.

First Lady, Tayyip ve Emine ismi verilen iki yeni doğmuş bebeği kucağına aldığında duygusal anlar yaşandı. Erdoğan, 3 yaşında doğuştan hasta olan Safa bebekle yakından ilgilendi. Sağlık durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı.1978 yılında Cibuti'nin ilk Cumhurbaşkanı Hassan Gouled Aption'un eşinin katkılarıyla faaliyetlerine başlayan Daryel yetimhanesi, 1999 yılından itibaren de First Lady Kadra Mahamoud Haid himayesinde hizmet veriyor. Yetimhane doğum sonrası terk edilen bebekleri ve korumaya muhtaç yetim çocukları büyütmekte. 40 kız, 70 erkek olmak üzere 110 çocuğun kaldığı yetimhanede 0-1 yaş arası 13 tane de bebek bulunuyor.

Yetimhane ziyareti sonrası iki First Lady Cibutili Milli Kadınlar Birliğine geçtiler. Erdoğan'ı yöresel kıyafetleri ile dans eden kadınlar karşıladı. Cibutili Kadınlara hitaben bir konuşma yapan First Lady Emine Erdoğan, sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkının selam ve sevgilerini ileterek başladı.Erdoğan konuşmasında Türkiye'nin Afrika'ya karşı asla sömürgeci bir zihniyetle yaklaşmadığının altını çizdi. Türkiye'nin Cibuti'ye yardımlarının devam edeceğini söyleyen Erdoğan, Türk kadınlarının tecrübesini Cibutili kadınlara aktarmaktan ve sizin tecrübelerinizi paylaşmaktan mutluluk duyacağız dedi.

İki First Lady de konuşmalarını "Yaşasın Türkiye Cibuti Kardeşliği, yaşasın Türkiye Cibuti dayanışması" sözleri ile bitirdi. Konuşmaların ardından el sanatları sergisini, aşçılık ve dikiş atölyesini gezen Erdoğan şarkılarla uğurlandı.Cibuti'nin bağımsızlığını kazanmasının hemen ardından 1977 yılında kurulan Cibutili Milli Kadınlar Birliği, kadınlara ekonomik bağımsızlık kazandırarak, kadınların sosyoekonomik hayata katılmalarını hedeflemekte. Derneğin faaliyet alanları arasında ihtiyaç sahibi ailelere yardım yapmak, okuma-yazma öğretmek, aşçılık ve dikiş eğitimi verme gibi aktiviteler de yer alıyor.

Bu haber toplam 3640 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri