Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fırtına camilerin minarelerini devirdi

23 Ocak 2009 / 18:07
Isparta ve Burdur'da yaşanan etkili fırtının bazı noktalarda saatte 123 kilometre hıza ulaştığı belirtildi.
Isparta Meteoroloji Bölge Müdürü Orhan Yıldız, AA muhabirine bugün yaşanan fırtınanın hızı hakkında açıklamada bulundu. Burdur'da saatte 98 kilometre olan fırtınanın Isparta merkezde 105 kilometre hıza ulaştığını belirtti.

Yıldız, yaşanan etkili fırtınadan Isparta'nın tüm ilçelerinde etkisini gösterdiğini belirtti. Yıldız, fırtınanın hızının Aksu'da 62, Atabey'de 50, Eğirdir'de 96, Şarkikaraağaç'ta 93, Senirkent'te 88, Sütçüler'de 53, Yalvaç'ta 64, Uluborlu'da ise 123 kilometreye ulaştığını söyledi. Yıldız, bu durumda en şiddetli fırtınayı Uluborlu'nun yaşadığını kaydetti.

Fırtına yüzünden, Uluborlu Anadolu Lisesinin çatısındaki kiremitler uçtu. Yetkililer, ilçenin en yüksek tepesinde, Uluborlu Kalesi yakınındaki okul ve çevresinde fırtınanın çok şiddetli hissedildiğini belirttiler. Yetkililer, fırtınadan sonraki yağmur nedeniyle okul binasının daha da zarar görmemesi için çabaladıklarını bildirdiler.

Isparta Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün istatistiki bilgilerine dayanarak açıklamada bulunan Yıldız, ''Isparta merkezde en son 14 Nisan 1966 yılında yaşanan etkili fırtınada saatte 106 kilometre hıza ulaşılmış. Uluborlu'da ise en son 22 Ocak 2004'te 127 kilometre hıza ulaşılmış'' dedi.

Yıldız, önceki gün de fırtına ile ilgili meteorolojik uyarıda bulunduklarını hatırlattı.

-BURDUR'DA FIRTINA
Bu arada, Burdur'da sabah 04.00 civarında başlayıp, şiddetini 09.00 ile 10.00 arasında artıran fırtınanın il merkezinde 6, köylerde de 6 camide hasara yol açtığı öğrenildi. İl merkezindeki Hıdırilyas, Küçük Sanayi Sitesi ve Kemer ilçesine bağlı Akören camilerinin minareleri tamamen yıkılırken, il merkezindeki Güçbirliği ve Menderes, Kozluca beldesi Yukarı Mahalle camileriyle birlikte 8 caminin de alemlerinin koparak, çevrede hasara neden olduğu kaydedildi.

Fırtına nedeniyle 50 kadar ağacın, 30 kadar trafik levhasının söküldüğü, 10 kadar binanın çatısı ve 15 otobüs durağının hasar gördüğü belirtildi.

Fırtınanın şiddetlendiği sırada Burdur Devlet Hastanesi ek bina inşaatının duvarlarından kopan cephe kaplaması Şadiye Yılmaz (64) isimli bir kadınla, evinin duvarı üzerine göçen Muharrem Demirel'in (37) yaralanmasına sebep oldu. Yaralılar, Burdur Devlet Hastanesinde tedavi altına alındılar.

-VALİ VEKİLİ DALKILIÇ
Burdur Vali Vekili Macit Dalkılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasar gören cami, trafik levhaları, çatılar ve ağaçlar dışında hasar oluşmadığını belirterek, ''Burdur Devlet Hastanesine 2 yaralı geldi. Yaralıların tedavileri sürüyor'' dedi.

Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya da ''İl merkezimizde etkili olan fırtınanın verdiği hasarın giderilmesi ve çevre temizliğiyle ilgili çalışmalarımızı hemen başlattık. İtfaiyemiz, Fen İşleri ekiplerimiz, temizlik işçilerimiz cadde ve sokaklardaki kalıntıları kaldırıyor'' diye konuştu.

Bu arada, fırtına öğle saatlerinde başlayan yağmurla birlikte etkisini kaybetti.

-ANTALYA-
Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin Merkezi'nden alınan bilgiye göre, lodostan esen kuvvetli rüzgar zaman zaman 70-80 kilometre hıza ulaşarak yarın akşama kadar etkili olacak.

Batı Akdeniz'den gelen etkili yağış tüm bölgeyi etkisine alacak ve pazartesi akşamına kadar sağanak yağış şeklinde aralıklarla sürecek.


Kaynak:
Bu haber toplam 804 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri