Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘Fitne ve Fesada Alet Olmayın’

02.07.2013 01:43
Rahmet, sabır ve hoşgörünün hakim olduğu Ramazan ayının gerginlikten uzak bir şekilde karşılanması için sağduyu çağrısı yapıldı. Birbirini anlamanın, fitne odaklarına fırsat vermemenin önemi vurgulandı.

Borcunu sıfırlayıp üstüne 5 milyar dolar yardımda bulunduğu IMF’yi ülke dışına çıkaran, gözyaşlarının dinmesi adına çözüm sürecini başlatan, peş peşe demokratikleşme adımları atan Türkiye üzerinde karanlık oyunlar oynanıyor. Son dönemdeki olaylarla ekonomik ve demokratik kazanımlar yok edilmek isteniyor. Kanaat önderleri; rahmet, sabır ve hoşgörü ayı olan Ramazan ayı arifesinde sağduyu çağrısı yaptı. Ramazan vesilesiyle gerginlik atmosferinden uzaklaşması gerektiği kaydedildi. Birbirini anlamanın, fitne odaklarına fırsat vermemenin önemine vurgu yapıldı. Ramazan ayı dolayısıyla verilen sağduyu mesajları şöyle:
Diyarbakır’daki Şeyh Maşuk Medresesi’nin başında bulunan Seyda Molla Hüseyin Elçi: “Allah’a şükürler olsun, güzel bir süreç başlamış. Türkiye huzuru yakalamaya doğru çok güzel bir rotaya girmiş. Tabii gerek iç, gerek dış mihraklar, Türkiye’nin, Müslümanların huzur bulmasını istemeyen güçler bunu hazmedemiyor. Hem ülkenin güçlenmesini hem de Müslümanların gün yüzü görmesini istemeyen müfsit güçler elbette ki gelişmeleri kabullenemiyor. Bu süreci baltalamak, tekrar Müslümanları huzursuzluğun içine çekmek, tekrar fesadı uyandırmak için elbette ki farklı farklı şekillerde işe müdahale etmek istiyorlar. Bu Gezi olayları şeklinde olabilir, diğer olaylar şeklinde olabilir. Allah göstermesin, belki önümüzde başka şekillerde de gün yüzüne çıkabilir, tecelli edebilir. Burada halkımıza, Türk’üyle, Kürt’üyle Müslüman kardeşlerimize çağrımız dikkatli olmalarıdır. Bu tür oyunlara alet olmasınlar. Belki bazen bir hamasetle, hatta iyi niyetle, saflıkla bu işin içine girme olanağı olabilir. Buna karşı çok temkinli olmalılar. Oluşmuş bu güzel havanın, esintinin tekrar rüzgâra, fırtınaya dönüşmemesi hususunda dikkatli olsunlar. Fitne, fesada alet olmasınlar. Halkımızdan istirhamımız budur. Hem mübarek 3 ayların içinde bulunmamız, hele de Ramazan gibi mübarek bir ayın arifesine gelmemiş olmamız da tabii daha bir dikkat çeker. Bunu da göz önünde bulundurarak halkımızı tekrar sağduyuya, sükûnete davet ediyoruz..”

“DAHA HOŞGÖRÜLÜ OLMALIYIZ”

Erikli Baba Cemevi ve Kültür Derneği eski Başkanı Avukat Metin Tarhan:
“76 milyon yurttaş olarak farklılıklarımız olabilir. Kültürel olabilir, etnik olabilir, inanç olabilir. Ama nihayetinde ülke bizim. Hepimizin mutlu, huzurlu yaşaması gerekiyor bu ülkede. Tartışmalardan, gerginlikten uzaklaşmak gerekiyor. Medenice tartışmalarımızı sürdürelim, görüşlerimizi açıklayalım. Buna ülkemizin Başbakanı da, yurttaşları da, düşünürü de, yazarı da, çizeri de, gazetecisi de dahildir. Herkes sağduyulu olmak zorundadır. Kutsal bir zamana girdik. Bu atmosferin de insanların dünyasında daha yumuşak olmaya, daha bağışlayıcı olmaya, daha hoşgörülü olmaya yatkın bir zaman olduğunu düşünüyorum. Buna uyarak da biraz daha birbirimizi anlamaya, dinlemeye, diyalog halinde olmaya davet ediyoruz herkesi.”

“BİRBİRİMİZİ ANLAMALIYIZ”

Tiyatrocu Hilmi Bulunmaz:
“Sadece Gezi Parkı, Lice olayları için değil, bütün toplumsal olaylar için insanların birbirini anlamasını istiyorum. Sadece Ramazan ayında değil, bütün zamanlar için insanların birbirini anlamasını istiyorum. Bu arada Ramazan ayı sürecini bir vesile olarak alıp herkesin şapkasını önüne koyması ve ince ince düşünmesi lazım. Sadece kendim, ailem, yakın çevrem, toplumsal duruşum için değil, bütün dünya halkları, bütün Türkiye halkları, bütün yoksul ve yoksun insanlar için sanatsal etkinliklerde bulunan bir kişi olarak, bütün yoksullukların, bütün yoksunlukların son bulması için, herkesin üzerine düşen sorumlulukların bilincinde olması gerektiğinin farkındayım. Bence elimizdeki yönetme olanaklarının bize ödünç verildiğini ve böylece işimizin bekçisi olduğumuzu bir an olsun aklımızdan çıkarmamalıyız.”

YENİAKİT

Bu haber toplam 3068 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri