Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konut fiyatları dibe vurdu

11.03.2009 14:33
FİYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, 'Çok açık söylüyorum konut fiyatları şu anda dipte... Bu fiyatların daha aşağısı yok...' dedi.
FİYAKA Beylikdüzü Projesinin tanıtımı amacıyla Çırağan Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan İnan, doğru mecralarda, doğru hedef kitleye hitap eden ve doğru fiyatlandırmalı projeler planladıklarını ve sunduklarını ifade etti.

İnan, projelerinde uygun fiyatlar verebilmelerinin nedeni olarak, inşaat arazisini uygun şartlarda almaları, inşaat maliyetlerinin düşmesi ve kar marjlarını düşük tutmaları olarak gösterdi.

Beylikdüzü projelerinin, 2 yıl içinde hayata geçirdikleri dördüncü büyük proje olduğunu dile getiren İnan, en son FİYAKA Esenşehir Projesinde ilk etap konutlarını 3 ay erken teslim edeceklerini duyurduklarını belirterek, ''Yeni projemizde de aynı sürprizi yapmamız, herhalde şaşırtıcı olmayacaktır'' dedi.

FİYAKA Beylikdüzü Projesinde 1 1 ve 2 1 olmak üzere 4 tipte 1.591 konut ve 30 dükkan bulunduğunu anlatan İnan, 54 ve 60 metrekarelik 1 1 dairelerin fiyatlarının 44-49 bin ila 54-59 bin lira arasında değiştiğini, 110 metrekarelik 2 1 dairelerin fiyatlarının ise 79-89 bin TL arasında olduğunu kaydetti.

Açık ve kapalı otopark, çok amaçlı sosyal tesis, spor alanları, fitness center, sauna, Türk Hamamı, çocuk parkı, kreş ve güvenlik gibi imkanlar bulunacak projede yer alan daireleri 14 martda satışa sunacaklarını belirten İnan, şunları kaydetti:

''FİYAPI olarak müşterilerimizi banka kredileriyle uğraştırmadan, FİYAPI Finansman ile kefilsiz uygun ödeme koşulları sunuyoruz. 30 ayda tamamı teslim olacak projede 44 bin liralık 1 1 dairemizi 4 bin lira peşin, 440 lira aylık taksitle, 79 bin lira olan 2 1 dairemizi ise 9 bin lira peşin, 770 lira taksitle satışa sunuyoruz. Uyguladığımız vade farkı da yüzde 1,69... Ancak, bizim uyguladığımız 1,69 faiz oranı, bankaların 1,49 faiz oranıyla aynı oluyor. Çünkü, bizde dosya veya ekspertiz masrafı gibi masraflar yok... FİYAKA Tuzla Projemizin 5 günde satılması da bizim doğru bir iş yaptığımızın göstergesidir.''

İnan, FİYAPI olarak, ''Eğitim, Her Engeli Aşar'' kampanyasının da ana sponsoru olduklarını belirterek, kampanya sponsorluğu haricinde, engelliler için okul da yapacaklarını ve inşaat sektöründeki sosyal sorumluluk projelerinin her zaman arkasında duracaklarını ifade etti.

Yeni projeler üretmeye devam edeceklerini anlatan İnan, ''Bundan sonra ilk tanıtacağımız projemiz, Antalya'da hayata geçirdiğimiz FİYAKA Lara olacak. Bu proje, 94 dubleks villadan oluşuyor ve fiyatları 99 bin lira ile 199 bin lira arasında olacak. Lara Projemizin satışına ise nisanda başlayacağız ve yaz aylarına yetiştirmeyi düşünüyoruz. Yine yakın zamanda FİYAKA Gebze Projemizi tanıtacağız. Bu proje de Gebze'nin merkezinde 500 daireden oluşacak. Ayrıca 5 yeni proje daha var. Bu projelerden biri Adapazarı'nda olacak'' diye konuştu.

İnan, daire fiyatlarıyla ilgili soru üzerine, üreticinin geçen yıllarda ''Nasıl olsa satarız'' mantığıyla hareket ettiğini, 30 lira edecek arsaya 35, 35 lira edecek arsaya 40 lira verdiklerini ve daire fiyatlarında köpük oluştuğunu, ancak, şimdi bu köpüğün tamamen alındığını kaydetti.

İnan, ''Çok açık söylüyorum konut fiyatları şu anda dipte. Bu fiyatların daha aşağısı yok...'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, projenin yatırım tutarı ve kampanyanın süresi ile ilgili sorularına da İnan, projenin yatırım bedelinin 100 milyon TL ve kampanyanın 500 daire ile sınırlı olduğunu, 500 dairenin satışı gerçekleştikten sonra fiyatların yüzde 20 oranında artacağını bildirdi.

''Kriz konut satışlarını etkiledi mi?'' sorusuna da İnan, krizin yüksek fiyatlı dairelerin satışını etkilediğini belirterek, ''Bu güne kadar insanlara böyle fiyatlara daire sunulmadığı için, insanlar daire alamıyordu. Daire fiyatları düştü, dolar kuru yükseldi ve aradaki makas kapandı. Eskiden 25 bin dolara araba alınamazken, şimdi ev alınabiliyor. Bizim şu anda sektörde durduğumuz yer de ucuza kaliteli konut yapan firmayız. Kriz ertesinde çok lüks konutlara da başlayacağız.'' şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, 500 daireyi ne kadar sürede satacakları sorusuna İnan, ''1 nisana kadar 500 dairenin satışını bitireceğimizi düşünüyoruz'' dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 4944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri