Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Forbes'e göre Gülen'in sonu yaklaşıyor

22.12.2015 02:09
Forbes, Gülen'in yargılanması sürecinin ABD'de yeni bir boyut kazandığını ve ABD'nin Gülen'i daha fazla tutamayacağını yazdı.

AmerikaForbes dergisi, Paralel Yapı'nın Türkiye'de "hükümeti devirmeye çalışmak" ile suçlandığını belirterek, Türk hükümetinin Fetullah Gülen'in peşini ABD'de de bırakmayacağını yazdı.

TÜRKİYE HESABINI HUKUKİ YOLLARDAN SORUYOR

ABD'nin önde gelen iş dünyası dergilerinden Forbes, Fetullah Gülen'in ABD'deki faaliyetlerini ve yakın zaman önce ABD'de aleyhine açılan ilk davayı konu alan makale yayımladı.

Kenneth Rapoza imzalı makalede, iktidara geldiği dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gülen'e güvendiği ancak Gülen'in sadece kendi ajandasını ve grubunun çıkarlarını takip ettiği ileri sürüldü.Gülen'in Türkiye'deki siyasi iktidarı devirmek için planlar yaptığı ve Türk hükümetinin bunun hesabını hukuki yollardan sormak için harekete geçtiği kaydedilen makalede, "Erdoğan, Gülen'i Türkiye'yi dünyaya tanıtan bir kişi gibi görüyordu ancak Gülen, kendine ait medya araçlarıyla kendi grubunun çıkarlarını yaygınlaştırıyordu" ifadelerine yer verildi.

Değerlendirmede, ABD mahkeme kayıtlarına göre Paralel Yapı'nın dünyada 20 ile 50 milyar dolar arasında güce sahip olduğu ve ABD'de 120 civarında "sözleşmeli okulu"(charter okulları) yönettiği vurgulandı.

TÜRKİYE GÜLEN'İN PEŞİNİ BIRAKMAYACAK

2010-2012 yıllarındaki Balyoz Davası'nın da hatırlatıldığı, Gülen'in ABD'den iadesinin isteneceği sürece gelindiğine işaret edilen makalede, "Türkiye, hükümeti devirmek için 'devletin kilit kurumlarına sızmak' suçlamasıyla Gülen'in peşini ABD'de de bırakmayacak" değerlendirmesinde bulunuldu.

Makalenin dikkat çekici bölümlerinden birinde Rapoza, "Gülen, takipçileri tarafından adeta '12. İmam' gibi görülüyor. Eğer bu zengin iş adamı-vaizin sözleri bu kadar barışçıl olmasaydı, muhtemelen ABD'de de, Türkiye'deki gibi endişe kaynağı bir kişi olarak muamele görürdü" ifadelerini kullandı.

ABD'DEKİ HUKUKİ SÜREÇ YENİ BİR AŞAMA KAZANDI

Gülen okullarının Rusya'da yasaklandığını, Pakistan'da ve başka ülkelerde yakından takip edildiğine dikkati çeken Rapoza'ya göre, FBI'ın geçen yıl bazı Gülen-bağlantılı charter okullarına yönelik soruşturmasının ardından ABD'de başlayan hukuki süreç, yeni aşama anlamına geliyor.

ABD GÜLEN'İ NE KADAR ELİNDE TUTABİLİR

ABD'nin, Türkiye'yi DAEŞ'le mücadelede önemli müttefik gördüğü, aynı anda Gülen gibi Türk hükümetince aranan bir kişiyi ne kadar tutabileceğinin sorgulandığı makalede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda gerekenin yapılmasını umduğunu ABD Başkanı Barack Obama'ya söylediği ve Obama'nın da konuya olumlu yaklaştığı aktarıldı.

ABD'DE BÜYÜK DAVA SÜRECİ

Ekim ayında FETÖ/PDY elebaşı sıfatıyla Fetullah Gülen, "en çok arananlar"ın bulunduğu kırmızı kategoride yer almıştı.Aralık ayı başında Amsterdam & Partners LLP hukuk şirketi, üç Türk davacı adına, çeşitli insan hakları ihlalleri gerekçesiyle Fetullah Gülen aleyhine ABD'deki ilk davayı açmıştı.

Bu haber toplam 1374 defa okunmuştur
2.apo olmasın
aklı selim
Sonuç (imralıdaki apo vakıası gibi) fto olmasın.
22 Aralık 2015 Salı 09:13
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri