Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anayasa konseyi kararını verdi!

28.02.2012 18:54
Fransa Anayasa Konseyi soykırımı inkar yasasını iptal etti.

Fransa Anayasa Konseyi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasayı iptal etti. Mahkeme iptal gerekçesi olarak yasanın düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu belirtti.

142 İMZAYLA GİTMİŞTİ
Yasa, Fransız Senatosu'nda Ocak ayında kabul edilmiş ve kısa süre içinde Nicolas Sarkozy'nin imzasıyla yürürlüğe girmişti.

Bunun üzerine Senato'da Avrupa Demokratik ve Sosyalist Birlik Grubu Başkanı Jacques Mezard'ın öncülüğüyle başlayan girişim sonucu toplam 77 üyenin imzası toplanırken, mecliste de iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi Michel Diefenbacher'ın girişiminde 65 imzaya ulaşılarak, Anayasa Konseyi'ne itiraz edilmişti.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRI"
Gerekli imza sayısına fazlasıyla ulaşan milletvekilleri ve senatörler, Fransız Anayasası'nın 33. maddesine ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle yasanın iptalini istemişti.

YASA NE GETİRİYORDU?
Yasa “Fransa'nın kanunla tanıdığı bütün soykırımların inkârının suç sayılmasını” ve Fransız mahkemelerinin, suçlanan kişilere bir yıl hapis ile 45 bin euroya kadar ceza isteyebilmesini öngörüyordu.

"BİR YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ"
Türkiye'de karara ilk değerlendirme AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'den geldi. Canilki, "bir yanlıştan dönüldü, bu karar Fransa'da hâlâ sağduyu olduğunun bir göstergesi" şeklinde konuştu.

 

kaynak: Habertürk

Bu haber toplam 2066 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri