Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avrupa'da deprem! Fransa'nın notu düştü

13.01.2012 19:28
S&P'nin, aralarında Fransa'nın da bulunduğu bazı Euro Bölgesi ülkelerinin kredi notlarını düşürdüğü iddia edildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’un (S&P), aralarında Fransa’nın da bulunduğu bazı Avro Bölgesi ülkelerinin kredi notlarını düşürdüğü iddia edildi.

Hükümet kaynaklarının AFP’ye verdikleri bilgiye göre, S&P, Fransa’nın "AAA" olan uzun vadeli kredi notunu düşürürken, Almanya, Hollanda ve Lüksemburg’un "AAA" olan uzun vadeli kredi notlarını korudu.

Kaynak, kuruluşun not kararı konusunda hükümetleri bilgilendirdiğini kaydetti.

Aynı kaynak, Avusturya ve Finlandiya’nın kredi notuna ilişkin bilgi vermedi.EURO 16 AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE

17 ülkenin ortak para birimi Euro, TSİ 17.20’de dolar karşısında 1,2638 seviyesine gerileyerek son 16 ayın en düşüğünü gördü. Euro, dün TSİ 24.00’de dolar karşısında 1,2816 seviyesindeydi.

Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 1'i aştı. İMKB haftayı yüzde 1.14 düşüşle 51 bin 661 puandan tamamladı.

S&P UYARMIŞTI

S&P, geçen yıl Aralık ayı başında, 15 Avro Bölgesi ülkesinin kredi notunu düşüreceği uyarısında bulunmuştu.

Kuruluş, Avro Bölgesinin kötüleşen borç krizinin bölgenin güçlü ülkelerini etkilediğine işaret ederek, kredi notu AAA olan Almanya, Lüksemburg, Avusturya, Finlandiya, Fransa ve Hollanda ile diğer 9 ülkenin kredi notunu muhtemel indirim için izlemeye aldığını bildirmişti.

Standard and Poor’s, bu karara Avro Bölgesi’nde artan sistematik stresi gerekçe göstermiş, Avro Bölgesi’nde diğer bir resesyon riskinin artmasının kararın sebeplerinden biri olduğunu da ifade etmişti.

Avro Bölgesi’nin diğer iki ülkesi Yunanistan, en kötü kredi notuna sahipken Kıbrıs Rum Kesimi’nin kredi notu da izleme altında bulunuyor.

 

Bu haber toplam 2666 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri