Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa Şam Büyükelçisini çekti

16.11.2011 18:26
Batılı ülkeler, Suriye ile ipleri germeyi sürdürüyor. Fransa, Şam'daki elçisini geri çağırdı.

Fransa, Şam Büyükelçisi Eric Chevallier'yi geri çağırdı. 

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, mecliste yaptığı konuşmada, Suriye'deki yeni şiddet eylemleri nedeniyle Fransa'nın Suriye'nin Halep ve Lazkiye kentlerindeki konsoloslukları ile kültür merkezlerinin kapatılmasına, Fransa'nın Şam Büyükelçinin Paris'e çağrılmasına karar verildiğini belirtti. 
 

 

Fransa, Suriye rejimine baskı konusunda Türkiye ile işbirliği yapmak istiyor
16.11.2011 17:50
PARİS (A.A) - 

FRANSA, TÜRKİYE'DEN İŞBİRLİĞİ İSTEDİ

Öte yandan, Fransa, Suriye rejimine baskı konusunda Türkiye ile işbirliğini sürdürmek istediğini açıkladı. 

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe'nin yarın başlayacak Türkiye ziyaretinde Suriye konusunun da öncelikle gündeme geleceği bildirildi. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero, ''Juppe'nin, Ankara'ya yapacağı ziyaret sırasında, Fransa'nın Suriye'deki Beşşar Esad rejime baskı yapma konusunda Türkiye'ye ile işbirliğine sürdürme iradesini teyit edeceğini'' söyledi. 

Fransız sözcü, Juppe'nin, Türk yetkililerin Şam yönetimine yönelik güçlü yaptırım kararlarını memnunlukla karşıladığını ifade etti. 

Görüşmelerde İran'ın nükleer enerji programının da gündeme geleceğini kaydeden Valero, Juppe'nin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yapacağı görüşmelerin, Ortadoğu ve Arap Baharı ile ilgili gelişmelerle ilgili ufuk turu yapma imkanı sağlayacağını söyledi. 

Valero, Juppe'nin Türk yetkililerle yapacağı görüşmede, ikili ve bölgesel ilişkiler, Türkiye'nin AB ile üyelik müzakereleri ve terörle mücadele konularının ele alınacağını söyledi. 

İstanbul'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilecek olan Juppe, ayrıca, TBMM dışişleri komisyonu üyeleriyle bir araya gelecek. 

Juppe ayrıca, İstanbul'da Fener Patriği ile görüşecek ve yine İstanbul'daki Galatasaray iş grubu derneğinin açılışını yapacak. 
     
Bu haber toplam 1524 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri