Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa'ya yaptırımlar tamam gibi

24.01.2012 09:40
Fransız Senatosu'nda soykırım inkarını suç sayan yasa kabul edilirken AK Parti yönetimi parti genel merkezinde toplandı.

Fransa Senatosu'nda Ermenilerin iddialarına yönelik düzenleminin görüşüldüğü saatlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da AK Parti Genel Merkezi'nde parti yönetimini topladı

Milliyet'ten Abdullah Karakuş'un haberine göre; yaklaşık 5 saat süren MYK toplantısında Fransa Senatosu'ndaki görüşmeler takip edildi. Toplantının bir bölümüne Kayseri'den gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

DAVUTOĞLU BUNDAN SONRAKİ SÜRECİ ANLATTI

Davutoğlu parti yönetimine son gelişmeleri ve bundan sonraki süreci anlattı. Tablonun Senato'da katılımın az olmasından dolayı olumsuz olduğu üzerinde duran Davutoğlu, "Sadece tasarıya destek verenler katılıyor. Bundan önceki süreçte de böyle olmuştu. Bu nedenle tasarı çıkar" dedi. Davutoğlu MYK'nın ardından Erdoğan ile 1.5 saat daha görüşerek son gelişmeleri değerlendirdi.

"ERDOĞAN GRUPTA TEPKİ VERECEK"

Toplantıda üyeler Fransa'ya sert tepki verilmesi ve yaptırımların da kalıcı olması gerektiği üzerinde durdu. Tepkiyi ve yaptırımları Erdoğan'ın bugünkü AK Parti grup toplantısında vermesi benimsenirken, yaptırımların parti değil devlet politikası vurgulanması öne çıktı. Toplantıda Fransa Senatosu'nun kararına karşı uluslararası bütün hukuki yolların aranması da benimsendi.

TARTIŞILAN YAPTIRIMLAR

Kulislerde Fransa'ya yönelik 2. etap yaptırım olarak açıklanabilecekler arasında şunlar tartışılıyor:

- Uluslararası bütün hukuki yollar aranacak.
- Yaptırımlar geçici değil kalıcı olacak
- İlk kararda kısa bir süreliğine geri çekilen Türkiye'nin Fransa Büyükelçisi'nin bu defa kalıcı olarak daha uzun süre geri çekilmesi.
- İsrail'e olduğu gibi diplomatik ilişkilerin en az seviyeye indirilmesi.
- Kamu ihalelerine Fransız firmalarının kesinlikle alınmaması.
- Türkiye'nin Fransa'daki askeri ateşesinin geri çekilmesi. Fransa'nın Ankara'daki askeri ateşesinin akreditasyonunun iptal edilmesi.
- Türk hava sahasının Fransız askeri uçaklarına kapatılması.
- Türk kara sularının Fransız askeri gemilerine kapatılması.

 

Bu haber toplam 2496 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri