Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Liberation: İnkar tasarısı Türkleri birleştirdi

24.01.2012 10:13
Fransız gazetesi diyor ki: Tasarı "türbanlı" kızlar ile kot pantolonlu kızların birleşmesine neden oldu..

Liberation gazetesi, Türklerin "inkar" tasarısını protesto amacıyla Paris'te gerçekleştirdikleri gösteri için "bir ilk" derken Türk kökenli Fransızların blok oluşturmasına yol açtığını yazdı.

Türklerin "inkar" tasarısını protesto amacıyla Paris'te gerçekleştirdikleri protesto gösterisi, Fransız medyasında "bir ilk" olarak nitelendirildi. Liberation gazetesi, Türkler arasında "elektroşok etkisini" yapan tasarının farklı görüşleri ve hayat tarzı olan Türkleri bir araya getirdiğini vurgularken "Türk kökenli Fransızlar, blok oluşturdu" ifadesini kullandı.

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Liberation, Fransa'daki Türklerin "inkar" tasarısını protestoamacıyla Paris'te düzenledikleri kalabalık gösteriyi "Türk Kökenli Fransızlar Blok Oluşturdu" başlıklı bir haberde değerlendirdi. 

 

LIBERATION 50 BİNE ÇIKTI

Gazetenin tanınmış muhabiri Marc Semo imzasını taşıyan haberde düzenleyicilerin 50 bin, Fransız polisinin ise 15 bin civarında kişinin katıldığını belirttiği gösteri için "en az 25 bin" tahminde bulunuldu. Göstericilerin aralarında en çok Fransızca konuştukları, en büyük grubun gençlerden oluştuğu, "türbanlı" kızlar ile kot pantolonlu kızların, Fenerbahçe ve Galatasaray taraflarının da yan yana yürüdüğü kaydedilen haberde taşınan pankartlardan "Tarih, Tarihçilere Bırakalım", "Oy kullanıyorum", "Benim Büyük Büyük Babam Katil Değildi", "Ne Nefret Ne İntikam, Sadece Gerçek" yazılı olanları örnek gösterdi.

"500 BİN KİŞİLİK BİR DİASPORA ORTAYA ÇIKTI"

Çok iyi organize edilen gösterinin Fransa'da "bir ilk" olduğuna dikkat çeken Liberation "Türk Konsoloslukları, çok büyük bir çaba gösterdiler. Dernekler de bu defa blok oluşturdular, yani İslamcılar ile düşmanları laik Kemalistler, solcu işçi grupları ile aşırı milliyetçiler. Sadece, Kürtler ve aşırı sol 'devletçi gösteri' diye reddettiler. Bu seferberlik, pek sık görünmeyen 500 bin kişilik bir diasporanın ortaya çıkışına vurgu yapıyor" diye yazdı.

"TEŞEKKÜRLER SARKOZY BİZİ BİRLEŞTİRDİN"

Bunun ardından bir Türkün "Teşekkürler Sarkozy, bizi hiçbir zaman olmadığı kadar birleştirdin" sözlerini yansıtan gazete, "Hepsi için yeni tasarı, elektroşok etkisini yaptı" dedikten sonra "Her tarafta dernekler ve imamlar kampanya yaptı. Başarılı biçimde. Binlerce, Aralık ayında belediyelere koştu. Halen Fransa'da Türk kökenli 180 bin civarında seçmen varmış" dedi.

Ancak tasarı konusunda Cumhurbaşkanlığı seçiminde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ın en büyük rakibi Sosyalist aday François Hollande'nin aynı çizgiyi benimsemesinin, seçimde oy verecek olan Türkler açısından yarattığı soruna dikkat çektikten sonra Türkler için "Çok kısa vadede en önemlisi güçlerini göstermektir" sözlerini kullandı.

 

Bu haber toplam 3340 defa okunmuştur
VARDIR BUNDA DA BİR HAYIR
R. A
Ya SARKOZY efendi gördüğün gibi her şeyde vardır bir hayır.
24 Ocak 2012 Salı 14:42
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri