Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Sarkozy Gül'le telefonla konuşmaktan kaçtı'

21.12.2011 09:22
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sarkozy ile görüşmek istedi. Sarkozy talebi kabul etmeyince Köşk açıklama yaptı..

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Fransa Meclisi’ndeki yasa teklifine ilişkin tepkisini iletmek üzere 2 gündür Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’e telefonla ulaşmaya çalıştığını, ancak Sarkozy’nin "cesaret edemeyerek Gül ile telefonla görüşmekten kaçtığını" bildirdi.

Sever, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gül’ün Fransa Meclisi’ne getirilecek 1915 olaylarına ilişkin yasa tasarısı hakkındaki tepkisini ve uyarılarını iletmek için Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’e iki gündür telefonla ulaşmaya çalıştığını söyledi.

Sarkozy’nin çeşitli bahanelerle Gül ile görüşmeyi ertelediğini ifade eden Sever, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin "cesaret edemeyerek Gül ile telefonla görüşmekten kaçtığını" kaydetti.

Sever, bu gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Gül’ün yazılı bir açıklama yaparak, tepkisini kamuoyuna ilettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’ye ve Türk milletine yönelik haksız ve asılsız ithamları reddetme özgürlüğünü ortadan kaldırmaya matuf yasa çalışmasını kabul etmenin söz konusu olmadığını belirtmişti.

Gül, açıklamasında, "Fransa’yı ifade özgürlüğüne saygı göstermeyen ve objektif bilimsel araştırma yapılmasına dahi izin vermeyen bir konuma düşürecek bu girişimden en kısa sürede vazgeçilmesini temenni ediyorum. Bir ülkenin tarihi hakkında siyasi bir kurum olan Parlamento aracılığıyla yargıda bulunmak, tarihi siyasi amaçlarla tahrif etmek en hafif tabiriyle izansızlıktır" değerlendirmesinde bulunmuştu.
 

Bu haber toplam 2216 defa okunmuştur
Raiting
ismail sarialtin
Fransa artik kendinin dikkate alinmamasi sebebiyle Büyük Türkiye Üzerinden Rayting yapmak istiyor.Seyirciye oynamaktadir.Fransa Sana bunu yedirmeyiz aklini basina devsir.Büyük Avrupa ,Büyük Türkiye Baskent Istanbul.Cumhur Baskanim ve Türk Milletine Saygilarimla.
21 Aralık 2011 Çarşamba 20:25
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Telefona hiç gerek yoktu !!!
Serhan Benliler
Zaten Sarkozy nin son Türkiye ziyaretinde; kendisinin Fransa'da hem Cumhurbaşkanımıza hem de Başbakan'a gösterdiği küçümser tavırların karşılığı aynen verilmiş ve "mütekabiliyet" esasına münasip bir üslub ile sağlanmıştı. Ne oldu da sanki yılların kadim dostlarıymışcasına özel telefonlar açılıp mektuplar yazılarak ricalarda ya da uyarılarda bulunulmak isteniyor? Bunu benim adıma kimse yapmasın, böyle tavizkar bir tutum bizi çok incitiyor... Zannediyorum ki; Türk halkını da incitmiş ve Sarkozy ismindeki çukur şahsiyetin, telefona çıkmayarak, daha da zor duruma düşürülen Türkiye Cumhuriyeti için; derin öfke ve nefret duygularına sebeb olmuştur. Dış politika adına esefle karşıladığım bu "telefon diplomasisi" adındaki aşağılanmayı bize yaşatmaya hiçkimsenin hakkı olmadığı gibi; nefret ve intikam duygularını kamçılayan hatalı siyasi çıkışları yapanların; birgün gelip de nefret duyguları ile eylemlere kalkışanlara "sükuneti muhafaza adına" nasihatler vermesi de anlamını yitirmiş duru
21 Aralık 2011 Çarşamba 10:09
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri