Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa'da Müslümanlara Yeni Kıskaç Mı?

22.01.2015 17:20
Fransa, yeni güvenlik stratejisini açıkladı. Milyonlarca kişinin fiziki ve dijital takibinin gündemde olduğu plan endişeye neden oldu.


Fransa'da Paris saldırılarının ardından başlayan süreçte, ABD'de 11 Eylül sonrası alınan önlemlere benzer tedbirler gündeme geldi. 'Cihadcılara' yönelik takip, izleme ve gözaltı süreçlerini içeren yeni tedbirlerin, Fransa'daki Müslümanlar açısından olumsuz sonuçlarının olmasından endişe ediliyor.

ÜÇ BİN KİŞİYE YAKIN TAKİP

Önceliklerinin istihbarat birimlerinin personel sayısının arttırılması olduğunu söyleyen Başbakan Manuel Valls, terörler mücadele için 3 yıl içinder 2 bin 680 yeni iş kadrosu açılacağını dile getirdi. Yeni istihbarat paketi de marta kadar meclise gelecek. Üç yıl içinde terörle mücadele için 425 milyon avro harcanacağını ifade eden Valls, ''Halihazırda, Suriye ve Irak'taki terör örgütleriyle bağlantılı bin 300 kişiyi izliyoruz. İzlenen kişi sayısında geçen yılın bu ayına oranla yüzde 130 oranında bir artış olmuş. Toplamda 3 bin kişiyi izleme altına alacağız'' dedi.

Saldırılardan sonra bir milyon avronun terörle mücadele için harcandığı Fransa'da bu kapsamda telefon dinlemeyi kolaylaştıran yeni düzenlemeler yapılacak.

RADİKALLERİN SAYISI ARTIYOR

Başbakan Valls, harcama planı için ''Artan radikal tehditle mücadele için hayati önemde'' yorumunu yaptı. Tehdidin Irak ve Suriye'ye savaşmaya gidenlerden geldiğini vurgulayan Valls, ''Tek bir şey kesin ki radikalleşen ve topraklarımızda saldırı düzenleme ihtimali bulunanların sayısı artıyor'' dedi. Yeni önlemler kapsamında, mahkumlarla çalışmak üzere 60 Müslüman din adamı daha görevlendirilecek ve cezaevlerinde 'radikal mahkumlar' için özel bölümler yapılacak.

 Star

Bu haber toplam 1896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri