Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa'da Suriye tezkeresi çıktı

26.11.2015 01:48
Fransa Meclisi genel kurulu, Suriye'de terör örgütü DAEŞ'e yönelik hava operasyonlarının uzatılmasını öngören tezkereyi büyük bir oy çoğunluğuyla kabul etti.

Genel kuruldaki oylamada, 515 ''evet'', 4 ''hayır'', 10''çekimser''oyu çıktı.Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, eylül ayında Fransız savaş uçaklarının Suriye'de DAEŞ hedeflerini bombalaması emrini vermişti.Anayasaya göre, hükümet tezkereyi uzatmak isterse 4 ay dolmadan parlamentoya getirmesi gerekiyor.

Paris'i kana bulayan terör saldırılarının ardından Fransa, Suriye'de DAEŞ'e yönelik hava saldırılarını artırırken, bölgeye uçak gemisi göndermişti.

Akdeniz'e giden Charles de Gaulle uçak gemisinden önceki gün havalanan savaş uçakları, ilk kez terör örgütü DAEŞ'in Irak'taki hedeflerini bombalamıştı.

Uçak gemisinin Akdeniz'e intikali ile Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki toplam 12 olan savaş uçağı sayısı üç misli artarak, 36'ya çıktı.

Terör saldırılarının ardından Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün'den kalkan Fransız savaş uçakları, geçen hafta DAEŞ'in Rakka'daki üssünde komuta merkezi, eğitim kampları ve mühimmat depolarını ağır bombardımana tutmuştu. Fransız savaş uçakları, Suriye'deki DAEŞ hedeflerini eylül ayından bu yana bombalıyor.

 AA

Bu haber toplam 1456 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri