Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa'da terör operasyonları büyüyor

18.11.2015 14:26
Fransa'da olağanüstü hal etkisini göstermeye başladı. Güvenlik güçleri St. Denis'i kapatarak büyük bir operasyon gerçekleştirdi.

Fransa'da olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından polis ve ordu güçleri ilk büyük operasyonu Paris'in kuzeyindeki St. Denis mahallesinde gerçekleştirdi.

Sabahın erken saatlerinde başlayan operasyonda bölgeye giriş çıkışlar kapatıldı. Güvenlik güçlerine verilen yetkiyle sivil kaybı yaşamamak için evler basılarak insanlar iç çamaşırlarıyla tahliye edildi. Bir kilisenin kapısı kırılarak basıldı.

Çok sayıda terörist ya öldürüldü ya da sağ olarak ele geçirildi.

HOLLANDE OLAĞANÜSTÜ HALİ UZATACAK

Operasyon gerçekleştirilirken Cumhurbaşkanı Hollande olağanüstü halin uzatılması için kabinesini topladı.

FRANSA'NIN TERÖRLE MÜCADELEDE YOL HARİTASI

Buna göre terörle etkin mücadele içinse anayasa değişikliği yapılacak.

Saldırılar sonrasında ilan edilen olağanüstü hal 3 aya uzatılacak.

2019'a kadar savunma bütçesinde hiçbir tasarruf tedbiri alınmayacak.

EYLEMLER, GÖSTERİLER YASAK

Olağanüstü halin uygulanacağı 3 ayda tüm eylem, gösteri ve destek gösterileri yasaklanacak.

Şüpheli kişiler vatandaşlıktan çıkarılacak.

POLİSE VUR YETKİSİ

Polisin silah kullanma süreci yeniden değerlendirmeye alınacak. Vur indir yetkisi verilecek.

"DİKTATÖRYAL DEVLETE GEÇİŞ TEHLİKESİ VAR"

Fransız akademisyen ve tarihçi Anthony Crézégut, Fransa’da yaşanabilecek olası gelişmelerin ilk işaretlerinin şimdiden ortaya çıktığı kanısında. Cezayir savaşından beri ilk kez geniş çaplı bir olağanüstü hal ilan edildiğine dikkat çeken Fransız tarihçi, bunun polis yetkilerinin artması, toplantı ile gösteri ve grev hakkının kısıtlanması, hatta sokağa çıkma yasağı anlamına geldiğini söyledi. Crézégut önlemlerin kalıcı olabileceğine işaret etti:

“Normalde bu türden baskıcı, yarı diktatöryal önlemlerin geçici olduğu varsayılır ancak Hollande hâlihazırda Anayasa’da değişiklikler yapılması gerektiğini dillendirdi. Bu tür otoriter devlete geçiş tehlikesi var. Olağanüstü hal nedeniyle zaten bu hafta kimi gösteri ve grevler yasaklandı. Dış ilişkiler açısından, saldırılar Suriye’ye müdahale konusundaki niyetleri haklılaştırmak için kullanılıyor ve bu nedenle sosyal harcamalarda kesintiye gidilirken orduya ayrılan bütçe artırılacak gibi görünüyor.”

Bu haber toplam 1556 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri