Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa'da yerel seçimlerin kazananı merkez sağ oldu

30.03.2015 16:12
Fransa'da İl Genel Meclisi'nin belirlendiği yerel seçimlerin ikinci turunu Sarkozy'nin partisinin öncülüğündeki merkez sağ kazandı.

Seçimlerin resmi olmayan ilk sonuçlarına göre, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği (UMP), Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği (UDI) ve Demokrat Hareket'ten (MODEM) oluşan merkez sağ ittifak 64 bölgede, iktidardaki Sosyalist Parti (PS) ise 30 bölgede seçimi kazandı. PS bu sonuçlarla 27 bölgede yönetimi merkez sağa kaptırdı.

LE PEN'İN PARTİSİ BÖLGELERİ ALAMADI

İlk sonuçlara göre 7 bölgede henüz kesin kazananlar belli olmazken, Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi (FN) ise herhangi bir bölgede galibiyet elde edemedi.

Fransa’da toplam 2054 kantonun her birinde 101 İl Genel Meclisi için bir kadın bir de erkek aday ve yedekleri seçildi. İl Genel Meclisi eğitim, ulaşım, bayındırlık ve sosyal politikalar alanında yetkiye sahip.

"HOLLANDE KİTLESEL OLARAK REDDEDİLDİ"

Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy, Fransızların Cumhurbaşkanı FrançoisHollande ve hükümetinin politikalarını kitlesel olarak reddettiğini savundu.

Sarkozy, partisinin İl Genel Meclisi seçimlerinde şimdiye kadar kazandığı en büyük başarıyı elde ettiğini belirterek, "Fransızlar, François Hollande ve hükümetinin politikalarını kitlesel olarak reddetmiştir" yorumunda bulundu. UMP lideri, Fransa’da değişimin devam ettiğini ve bunu hiçbir şeyin durduramayacağını savundu.

SAĞ TARTIŞMASIZ GALİP GELDİ

Başbakan Manuel Valls ise seçimlerde cumhuriyetçi sağın tartışmasız bir şekilde kazandığını söyledi.

İlk turda bölünen sol oylarının ikinci turda net bir şekilde düşüş kaydettiğini vurgulayan Valls, aşırı sağın yükselen oylarının bütün cumhuriyetçiler için tehdit olmaya devam ettiğinin altını çizdi.

"ÖNEMLİ OLAN BÖLGE ALMAK DEĞİL"

FN lideri Le Pen ise partisinin oylarının yükseldiğini belirterek FN'nin oylarının yüzde 40'lar seviyesine yerleşeceğini öne sürdü. Aşırı sağcı lider, devlet adamlarının sandıkta cezalandırılmalarına rağmen halka saygı göstermediklerini söyledi.

FN’nin kurucu lideri Jean-Marie Le Pen ise ülkede değişen bir şeyler olduğunu ve değişimin gelecek seçimlerde hissedileceğini savundu. Le Pen, FN’nin hiçbir İl Genel Meclisi seçim bölgesinde başarılı olamamasına ilişkin, herhangi bir bölgede kazanmanın önem taşımadığını kaydetti.

Seçimlerin kesin resmi sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor.

Bu haber toplam 1462 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri