Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa'da yılın ikinci büyük grevi

19.03.2009 09:32
Fransa'da Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ekonomi politikalarından şikayetçi olan sendikacılar, bu yılın ikinci büyük grevine gidiyor
Sendikalar hükümetten, işsizliğin önlenmesi ve ücretlerin azaltılmaması için daha fazla gayret etmesini istiyor. Bugün kamu ve özel sektörden çok sayıda işçinin ülke çapında yapılacak protesto yürüyüşlerine katılması beklenirken, eğitim, sağlık ve ulaştırma hizmetlerinin genel grevden olumsuz etkileneceği sanılıyor. Fransa'da, sendikaların çağrısıyla 29 Ocak'ta hemen tüm iş kollarında uygulanan yılın bir günlük ilk genel grevine katılım bir hayli yüksek olmuştu. Sendikalara göre 2,5, polise göre bir milyon kişi protesto gösterileri düzenlemişti.

HALKIN ÜÇTE İKİSİ GENEL GREVİ DESTEKLİYOR

BBC'nin haberine göre, Fransa'da yapılan kamuoyu araştırmaları, halkın üçte ikisinin genel grevi desteklediğini gösteriyor. Ülkede işsizlik oranının bir yıl içinde yüzde 10 artacağı, yıl sonuna dek 355 bin kişinin daha işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

Sendikalar, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye, kamu sektörü çalışanlarının sayısını azaltma ve vergileri artırmaya yönelik planlarından vazgeçmesi çağrısında bulunuyor.

SARKOZY: "ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM"

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yılın ikinci genel grevi öncesi yaptığı açıklamada halkın kaygılarını anladığını belirtti. Sarkozy, "hükümetin mali kriz nedeniyle zor günler geçirenlere yardım edilmesi için elinden geleni yaptığını" söyledi.

Otomotiv, petrol ve parakende satış gibi özel sektörlerde çalışan işçiler de genel grev yüzünden bugün sokaklarda olacak. Fransa'da özel sektördeki işçiler de, petrol devi Total gibi büyük şirketlerin rekor düzeyde kar açıklarken, işçi çıkarmalarından şikayet ediyor.
Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri