Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa'dan itiraf gibi 'Paris saldırısı' açıklaması

10.01.2015 14:23
Fransa Başbakanı Manuel Valls, Paris dergi saldırısı r ve rehin alma olaylarının ülkesinde istihbarat açığı olduğunu "açık bir şekilde" gösterdiğini söyledi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Çarşamba gününden bu yana yaşananParis merkezli Charlie Hebdo dergisine yapılan ve 12 kişinin ölümüne sebep olan hain saldırı ve ardından gelen rehin alma olaylarının ülkesinde istihbarat açığı olduğunu "açık bir şekilde" gösterdiğini adeta itiraf etti.

BFM televizyonuna konuşan Başbakan Valls, "Açık bir başarısızlık var. 17 kişi öldüğünde, bu, güvenlik konusunda çatlaklar olduğu anlamına gelir" dedi. Valls Charlie Hebdo mizah dergisine Çarşamba günü yapılan saldırıdan bu yana yaşanan rehin alma ve polise saldırı olaylarındaki toplam ölü sayısından bahsetti.

fransa-basbakani-paris-dergi-saldiri.jpg 

"TERÖRE KARŞI SAVAŞTAYIZ, DİNE YA DA MEDENİYETE KARŞI DEĞİL..."

Başbakan Valls, “Teröre karşı savaş halindeyiz; dine karşı ya da bir medeniyete karşı değil” açıklamasını yaptı. Fransız başbakan, Charlie Hebdo dergisine gerçekleştirilensaldırı sonrası teröristleri engellemek için yeni önlemlere ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi. Görevlerinin saldırıları önlemek olduğunu da belirten Valls, Ağustos 2013’ten bu yana, beş saldırının bertaraf edildiğini açıkladı. “Vurulabileceğimizi biliyorduk” diyen Valls, Fransa’nın bu olaydan daha güçlenerek çıkacağını dile getirdi. FransaBaşbakanı, “Teröristlerin istediği ne? Korku yaratmak, Fransızları birbirine düşürmek. Bunun için güçlü olmalıyız” ifadelerini kullandı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, CNN’de konuk olduğu programda “Basın özgürlüğü kutsal bir prensiptir. Özgürlük olmadan demokrasi olmaz. Basın olmadan özgürlük olmaz” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1628 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri