Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa'dan sonra İtalya'da da haşema yasağı tartışması

21.08.2016 11:25
Fransa'da bazı sahil kentlerinin tesettür mayoyu yasaklama kararı alması, İtalya'da da haşema tartışmasının başlamasına yol açtı.

Kuzey Ligi, İtalya'nın da Fransa'yı örnek alarak sahil kentlerinde benzer yasaklar uygulaması çağrısı yaparken Katolik Kilisesi yasağa karşı çıktı.

Yeni Merkez Sağ (NCD) partisinin lideri ve İçişleri Bakanı Angelino Alfano, bu tür yasakların "provokatif" olabileceği ve "saldırıları çekebileceği" uyarısında bulundu.

TESETTÜR TARTIŞMASI İTALYA'YI İKİYE BÖLDÜ

Yasaları ihlal etmeden inançlarını ifade etmek isteyenlere karşı sağduyulu olunması gerektiğini belirten Alfano, şunları söyledi: "Fransa'nın yaşadığı acılara büyük saygım var ancak biz hem (saldırıları) önleme çalışmalarımız sayesinde hem de Müslüman kültürünü reddettiğimiz izlenimi doğuracak adımlar atmadığımız için şu ana kadar güvenli bir ülke olabildik. Ben Allah'a ibadet etmiyorum ancak inanç özgürlüğünü garanti eden bir kültürle eğitildim. Cumhuriyetimizin anayasası da inanç özgürlüğünü garanti altına alıyor."

Fransa'dan sonra İtalya'da da haşema yasağı tartışması

BAKAN: RAHİBELER DE BİKİNİ GİYİYOR

İçişleri Bakan Yardımcısı Filippo Bubbico da "Kimseyi vüdunu göstermeye zorlayamayız. Rahibeler de plaja gittiklerinde bikini giymiyor" dedi. İtalyan Katolik Kilisesi'nin yönetim birimi olan İtalyan Piskoposlar Konferansı Genel Sekreteri Nunzio Galantino da, Katolik rahibelerin de baş örtüsü taktığını vurgulayarak haşema tartışmasının "utanç verici" olduğunu söyledi.

Corriere della Sera gazetesine konuşan Galantino, "Birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Bu da, güvenlik sorunu yaratmadıkları sürece diğer kültürlerin sembollerine saygı göstermeyi gerektirir" diye konuştu.

Veneto Bölgesi Başkanı Luca Zaia da Salvini'ye destek vererek "Burkini'nin (haşema) ardında kadınları örtme, onları erkeklerden küçük görme isteği var" dedi.

Bu haber toplam 1026 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri